Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 147

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 147 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 147

29. Aşağıda verilen fotoğraflarda Atina ve Kuala Lumpur şehirlerinin farklı zamanlardaki görüntüleri yer almaktadır.

a) Görsellerde verilen şehirler arasında ne tür farklılıkların bulunduğunu belirtiniz.

  • Cevap: Görsellerde, Atina’nın yüz yıldan fazla bir süre içinde yoğunlaşmış yapılaşma ve yüksek binaların ortaya çıkışıyla geliştiği; Kuala Lumpur’un ise 1920’den 2022’ye kadar gökdelenler ve modern yapılarla çok daha dramatik bir şehir silüeti değişimine uğradığı görülmektedir.

b) Hangi şehrin daha hızlı gelişim gösterdiğini nedenleriyle birlikte açıklayınız.

  • Cevap: Kuala Lumpur, 1920’den 2022’ye gösterdiği büyük ölçekli ve göze çarpan gökdelen gelişimiyle Atina’ya kıyasla daha hızlı gelişim göstermiş görünmektedir.

30. Aşağıdaki grafiklerde 2019 yılında en fazla turist ağırlayan ve en fazla turizm geliri elde eden ilk 10 ülkeye ve bu ülkelerle ilgili önceki döneme ait değişim oranlarına yer verilmiştir (UNWTO).

Grafiklerde verilen bilgilere göre

a) En fazla turist ağırlayan ve en fazla turizm geliri elde eden ilk 10 ülke arasında ne tür farklılıklar bulunmaktadır? Nedenleriyle açıklayınız.

  • Cevap: En fazla turist ağırlayan ülkeler ile en fazla turizm geliri elde eden ülkeler arasındaki farklılıklar, turistlerin harcama alışkanlıkları, ülkenin sunduğu turizm çeşitliliği ve turist başına düşen ortalama harcama gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin, ABD ve İspanya turist sayısına göre daha fazla gelir elde ederken, Çin ve İtalya ağırladıkları turist sayısına göre daha az gelir elde etmişlerdir, bu durum bu ülkelerdeki turizm hizmetlerinin ve yaşam maliyetinin farklılıklarından kaynaklanabilir.

b) Turist sayısı ve turizm gelirleri önceki döneme göre en fazla artan ve azalan ülkeler hangileridir?

  • Cevap: Turist sayısı en fazla artan ülkeler Türkiye ve Meksika, turizm geliri en fazla artan ülkeler İngiltere, Avustralya ve Japonya; turist sayısı en fazla azalan ülke ABD, turizm geliri en fazla azalan ülke de Çin’dir.

c) Türkiye’nin turizm gelirlerinde ilk 10 ülke arasında yer alamamasını nedenleriyle açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye’nin turizm gelirlerinde ilk 10 ülke arasında yer almaması, ülkeye gelen turistlerin günlük harcamalarının diğer popüler turizm destinasyonlarına göre daha düşük olabileceğini veya Türkiye’nin turizm gelirlerini artırmak için yüksek gelirli turist segmentlerine yönelik stratejiler geliştirmesi gerektiğini gösterebilir.

d) Türkiye’ye gelen turist sayısındaki değişimin artan seyirde olacağını göz önünde bulundurarak Türkiye’nin her iki grafikte gelecekteki yeri ile ilgili çıkarımlarda bulununuz.

  • Cevap: Türkiye’nin turist sayısındaki artış eğilimi devam ettiği takdirde, turist başına harcama miktarlarını artıracak stratejiler ve turizm çeşitliliğini geliştirecek yatırımlarla gelecekte hem turist sayısında hem de turizm gelirlerinde üst sıralara çıkması mümkün olabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 147 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!