Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 63

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 63

Türkiyedeki işlevsel bölgelerden biri de eğitim bölgeleridir. Millî Eğitim Bakanlığı Türkiye’yi çeşitli hizmet bölgelerine ayırmıştır. Örneğin Erzurum 3, Ankara ise 1. hizmet bölgesinde yer alan illerdendir.

Ülkemizde sağlık hizmetlerinin daha verimli şekilde yürütülmesi için 30 bölge oluşturulmuştur. Bu bölgeler belirlenirken il ve ilçe sınırları göz önünde bulundurulmuştur. Örneğin 1. bölgede Artvin, Bayburt, Erzurum ve Erzincan yer almaktadır. 26. bölgede ise İstanbul’un Bakırköy ilçesi bulunmaktadır. Bu bölgelerin yönetim yeri Ankara’da bulunan Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüdür.

Ülkemizde ticari amaçla da bölgeler oluşturulmuştur. Serbest ticaret bölgeleri, bu tür bölgelerin başlıcalarıdır. Adana-Yumurtalık, Ege, Gaziantep ve Trabzon serbest bölge bulunan yerlerin bazılarıdır.

Bazı kamu kurumları, hizmetlerini daha sistemli sürdürmek için ülkemizi belirli bölgelere ayırmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü bölgeleri bu bölgelerdendir.

Yönetim yeri Ankara’da bulunan Türkiye İstatistik Kurumu, bölgesel istatistiklerin daha iyi toplanması ve değerlendirilmesi için ülkemizi üç bölgeye ayırmıştır. Düzey 3 olarak tanımlanan bölgede 81 ilimiz yer almaktadır. Sosyoekonomik bakımdan benzer özellikteki illerin bir araya getirildiği Düzey 2 bölgeleri 26 ve Düzey 1 bölgeleri ise 12 bölgeden oluşmaktadır.
Genel merkezi Ankara’da bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü, daha iyi hizmet sunabilmek için ülkemizi 18 bölgeye ayırmıştır (Harita 2.2). Bu bölgelerin sınırları idari sınırlara göre belirlenmiştir. Örneğin İstanbul ili 1 ve 17. bölgelerden oluşmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 63 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!