Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 152

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 152 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 152

belirtilen bölgelerdeki enerji kaynaklarının Avrupa’ya aktarılması için yapılacak boru hatları, ülkemiz üzerinden geçecektir. Bu durum da ülkemizin jeopolitik önemini artırmaktadır. Türkiye, 84 milyonu aşan (2021) genç ve dinamik nüfusuyla dünyanın önemli bir gücüdür. Bu güç, hem ülke savunması hem de üretim bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Kıbrıs Adası, jeopolitik bakımdan Türkiye için büyük bir önem taşımaktadır. Bu ada, güney kıyılarımızdaki limanların güvenliği bakımından önemlidir. Akdeniz’in doğusu ile batısı arasındaki deniz ulaşımı bakımından kilit bir noktada bulunan Kıbrıs Adası, Türkiye’nin jeopolitik konumunu doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin bir parçası olarak ele alınmaktadır. Görüldüğü gibi ülkemiz, jeopolitik açıdan dünyanın önemli bir bölgesinde yer almaktadır. Bu konumundan dolayı Türkiye, dünya barışına önemli katkılarda bulunabilecek durumdadır. Bu nedenle komşularıyla barış ilkesine dayalı ilişkiler geliştirmektedir.

Yüzyıllarca farklı medeniyetlerin beşiği olan Türkiye, Doğu ve Batı kültürünü sentezleyen bir ülke olmakla beraber tüm “Türk dünyası”nın da merkezi konumundadır. Coğrafi konumunun özellikleri, günümüz jeopolitik koşullarının verdiği olanaklarla Türkiye gerek küresel gerek bölgesel düzeyde politik seçeneği en fazla olan ülkelerden biridir. Ülkede yaşanan farklı iklim tipleri, çeşitli bitki türleri ve toprak yapıları bu konumunun özelliklerini yansıtır. Türkiye’nin mutlak konumunun yanında kıtalara, denizlere, boğazlara, ticaret yollarına, çeşitli yer şekillerine ve zengin enerji kaynaklarına göre olan göreceli konumu da çok önemlidir. Nitekim yer şekillerinin çeşitliliği; iklim, bitki örtüsü, toprak ve turizm özeliklerinin çeşitliliğini artırır.

Türkiye toprakları, coğrafi konumu ve diğer coğrafi özellikleri nedeniyle çok sayıda uygarlığın doğup geliştiği bir yer olmuştur. Dünya tarihi incelediğinde, coğrafi bakımdan çok elverişli ve stratejik bölgelerde kuruldukları için geçmişte önemli rol oynamış, farklı medeniyetleri bünyesinde barındırmış ve bugün de aynı öneme sahip az sayıdaki ülkelerden biri de Türkiye’dir.
Günümüz dünya coğrafyasında egemen olan güç odaklarının neredeyse ortasında yer aldığı için jeopolitik açıdan oldukça önemli olan Türkiye, aynı zamanda dünya coğrafyasında büyük askerî güç ve birlik oluşturan NATO’nun üyesi ve güney kanadını oluşturan çok önemli bir devlettir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 152 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!