Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 151

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 151

Anadolu İlk Çağ’da hem yeryüzündeki başlıca yerleşme alanlarından hem de önemli ticaret yollarının merkezlerinden biri olmuştur. Örneğin Kral Yolu, Basra Körfezi kıyıları ile Ege kıyıları arasında yer almaktaydı. Orta Çağ’da da önemli ticaret yollarından olan İpek Yolu Anadolu’dan geçmekteydi. Anadolu, Yeni Çağ’da da jeopolitik önemini korumuştur. Anadolu’yu merkez yapan Osmanlı İmparatorluğu; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında toprak elde etmiş, dünyanın önemli bir gücü hâline gelmiştir. 1517’de halifeliğin Osmanlı sultanlarına geçmesi ile birlikte Anadolu İslam dünyası açısından önemli bir merkez olmuştur.

Türkiye, günümüzde de yeryüzünde yaşamaya elverişli alanlardan biridir. Buna göre ülkemiz, her dönemde jeopolitik açıdan önemini korumuştur. Türkiye, çevresindeki denizler ve sahip olduğu boğazlardan dolayı, dünyaya açılabilmektedir. Karadeniz’de Tuna Nehri üzerinden Orta Avrupa’ya kadar ulaşmak mümkündür. Türkiye, Süveyş Kanalı üzerinden Hint Okyanusu’na, Cebelitarık Boğazı üzerinden Atlas Okyanusu’na açılma imkânına sahiptir. İstanbul ve Çanakkale boğazları, Karadeniz kıyısında yer alan ülkelerin okyanuslara açılması için âdeta bir kapı görevi görmektedir (Harita 3.5).

Türkiye’nin iklim koşullarındaki çeşitlilik, tarım ve hayvancılık bakımından çeşitliliği sağlar. Ülkemiz fındık, incir, kayısı, kiraz ve ayva gibi birçok tarım ürününün ve bal gibi bazı hayvansal ürünlerin üretiminde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Bu durum, ülkemizin ekonomik bakımdan güçlenmesini sağlamıştır. Türkiye, yer altı kaynaklarının çeşidi bakımından da zengindir. Bor, krom, bakır, mermer ve feldspat ülkemizin zengin olduğu yer altı kaynaklarının başlıcalarıdır. Türkiye Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine yakın olduğu bir alanda bulunmaktadır. Bu bakımdan belirtilen kıtalar arasında bir ulaşım koridoru görevi görmektedir. Ülkemiz, enerji kaynakları bakımından zengin olan Orta Doğu ve Hazar Gölü çevresindeki ülkeler ile sanayi bakımından gelişmiş olan Avrupa ülkeleri arasında âdeta bir köprü konumundadır. Bu nedenle

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 151 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!