Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 139

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 139 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 139

Turizm etkinliği, ulaşıma bağlıdır. Bu nedenle turizmin katkıda bulunduğu alanlardan biri de ulaşım sektörüdür. Turistik tesislerin yapılması ise inşaat sektörünün gelişmesini sağlamaktadır. Bunların yanı sıra turizm sağlık, spor, eğitim ve kültür gibi alanlara da katkıda bulunmaktadır. Buna göre turizm, bir gelir kaynağı olmasının yanı sıra diğer sektörlere de katkıda bulunması bakımından önem taşımaktadır.

Türkiye, dünyada en çok turist çeken ülkeler arasında yer aldığı hâlde dünya turizm geliri bakımından henüz hak ettiği yeri alamamıştır. Örneğin Türkiye, 2019’da dünyadaki turistlerin yaklaşık %2,2’sine ev sahipliği yaparken dünya genelinde turizmden elde edilen gelirin %1,8’ini elde etmiştir. Buna göre Türkiye, turizmden daha fazla gelir elde edebilecek potansiyele sahiptir. Örneğin 2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret eden turist sayısı Türkiye’den daha az olduğu hâlde bu ülke turizmden dolayı Türkiye’den daha çok gelir elde etmiştir (Tablo 2.15).

Turizm sektörü geçmişten günümüze hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler tarafından yoğun şekilde ilgi gösterilen bir sektör olma özelliğini hâlâ korumaktadır. Bunun en önemli nedeni ise dünya genelinde en hızlı gelişen sektörlerden biri olmasıdır. Bu durum, turizm sektörünün ülke ekonomilerine katkılarını ön plana çıkarmış ve Dünya Turizm Örgütünün 2020 yılında dünya turizm gelirinin 2 trilyon dolar olacağına ilişkin tahmininin de etkisiyle her ülkenin kendi turizm arz potansiyeli nispetinde bu pastadan pay alma veya aldıkları payı büyütme mücadelesine girişmelerine neden olmuştur.

Gelişmiş ülkeler turizm sektörünün gelir etkisinden yararlanmaya çalışırken gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkeler ise bu sektörün döviz kazandırıcı ve yeni istihdam olanakları yaratabilme gücünden yararlanmak istemektedir. Çok zengin turizm arz potansiyeline sahip olan Türkiye için özellikle işsizlik sorununun çözümünde katkı sağlaması bakımından turizm sektörünün önemi artmaktadır. Turizm sektörünün özellikle Türkiye açısından belki de en önemli katkısı hâline gelen ekonomik etki, istihdam etkisidir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 139 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!