Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88

UYGUALAMA

Aşağıdaki tabloda dünya kahve üretiminde önde gelen ülkelerle bu ülkelere ait üretim miktarları verilmiştir (FAO). Ana vatanı Etiyopya’nın Kaffa Bölgesi olmasına rağmen dünyanın farklı ülkelerinde de üretilmeye başlanan kahveyle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Kahvenin, ana vatanı dışında da yaygın olarak üretilmesi nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Kahvenin ana vatanı Etiyopya’da başlayarak dünya genelinde yaygınlaşmasının birçok nedeni vardır. İlk olarak, kahve bitkisi doğal olarak Etiyopya’nın Kaffa bölgesinde yetişirken, farklı iklim ve toprak koşulları altında da büyüyebilir. Ayrıca, kahve bitkisinin kolayca çoğalması ve tohumlarının kolay taşınabilir olması, farklı ülkelerde de yetiştirilmesine olanak sağlar. Son olarak, kahvenin dünya genelinde popüler bir içecek olması, talebin artmasına ve bu nedenle de üretimin artmasına neden olmuştur.

2. Kahve üreten ülkeler, üretimlerinin önemli bir kısmını ihraç etmektedir. Bu durum, bahsedilen ülkelerin ekonomisine nasıl bir katkı sağlamaktadır?

  • Cevap: Kahve üreten ülkeler, üretimlerinin büyük bir kısmını ihraç ederek önemli bir döviz kazancı elde ederler. Bu, ülke ekonomilerine katkı sağlar ve ihracatın artması, üreticilerin ve ihracatçıların gelirlerinin artmasına ve dolayısıyla ulusal ekonomilerin büyümesine katkıda bulunur.

3. Tropikal bölgelerde üretilen bir tarım ürünü olan kahvenin dünyanın diğer bölgelerinde de üretilmesinin ekonomi üzerindeki etkileri nelerdir?

  • Cevap: Kahve üretimi, tropikal bölgelerde önemli bir ekonomik faaliyet olarak kabul edilir. Ancak kahve üretiminin diğer bölgelere yayılması, bu bölgelerin ekonomik açıdan çeşitlendirilmesine ve kahve ihracatından elde edilen gelirlerin artmasına olanak tanır. Ayrıca, kahve üretimi için gerekli olan arazi kullanımı, yerel işgücüne de istihdam sağlar ve dolayısıyla bölgesel ekonomiler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, bu genişleme bazen yerel ekolojik dengeleri bozabilir ve çevre sorunlarına yol açabilir.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!