Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 192

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 192

SANAYİLEŞME SÜRECİ: ALMANYA

Almanya ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, Avrupa’nın merkezine oldukça yakın bir konumdadır (Harita 3.7). Nüfusu 2020 yılı itibarıyla 83 784 0 00 olarak tespit edilen ülke 16 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin 3 Ekim 1990 tarihinde Demokratik Almanya Cumhuriyeti ile birleşmesi sonucu sınırları genişlemiştir. Almanya; kuzeyde Danimarka, batıda Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Fransa, güneyde İsviçre ve Avusturya, doğuda ise Polonya ve Çekya ile komşudur. Ayrıca ülkenin kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi yer almaktadır.

BİLGİ HAVUZU

Almanya Hakkında Genel Bilgiler (2020)
Resmî adı: Almanya Federal Cumhuriyeti
Yönetim şekli: Federal Cumhuriyet
Başkenti: Berlin
Resmî dili: Almanca
Yüz ölçümü: 357 376 km2
Nüfusu: 83 784 0 00 (2020)
Dini: Hristiyanlık (Protestan / Katolik)
Kişi başına düşen GSMH: 47 513 ABD Doları (2016)
Para birimi: Euro
Okuryazar oranı: %99,5
Yıllık nüfus artış hızı: %0,5
Ortalama yaşam süresi: 83,6 yıl
Şehir nüfusu oranı: %77,4

Kuzeyden güneye doğru yükseltinin arttığı Almanya, yeryüzü şekilleri bakımından Kuzey, Orta ve Güney Almanya olmak üzere 3 coğrafi bölgeye ayrılır (Harita 3.8). Kuzey Almanya, yüksekliği 50 metreyi aşmayan ovalardan oluşan bir bölgedir. Orta Almanya, genelde yükseltinin 1000 metreyi geçmediği plato ve tepelerden oluşan bir bölgedir. Güney Almanya ise diğerlerine göre oldukça yüksek bir bölgedir.

Yaygın bir akarsu ağına sahip olan Almanya’da Ren Nehri’nin (1320 km) ülkeden geçen kesimleri ulaşım açısından oldukça elverişlidir. Diğer önemli akarsular; Tuna, Elbe, Oder ve Weser şeklinde sıralanabilir.

Almanya’da ılıman okyanusal ve karasal iklim şartları hâkimdir. Ülkenin kuzey ve kuzeybatı kesimlerinde batı rüzgârları ve Gulfstream sıcak su akıntısının etkisiyle ılıman okyanusal iklim görülür. Ülkenin güney ve orta kesimlerinde ise yükselti ve karasallığın etkisiyle karasal iklim koşulları egemendir. Ülke topraklarının yaklaşık üçte birini oluşturan ormanlar, güneydeki dağlık alanlarda geniş yer kaplar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!