Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

Pamuk; işlenmesi yönüyle çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kağıt sanayisinin ham maddesi olması açısından önemli bir üründür (Görsel 2.80). Pamuk çekirdeğinden elde edilen yağ, petrole alternatif olan ve günden güne artan biodizel üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra nüfus artışı ve yaşam standardının yükselmesi, pamuğa olan talebi de artırmaktadır. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Projesi sayesinde Şanlıurfa, pamuk üretiminde uzun yıllar ilk sırada yer alan Çukurova’dan birinciliği almış durumdadır (Harita 2.11).

HABER KÖŞESİ

Millî Tarım Projesi

Türkiye’yi tarımdaki rekabetçi gücü, üretim çeşitliliği ve standartlarıyla bölgesinde lider pozisyona getirmek için “Millî Tarım Projesi” başlatıldı. Proje, bitkisel üretimde “Havza Bazlı Destekleme Modeli” ve hayvansal üretimde “Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli” olmak üzere iki ana temelden oluşuyor.

Bu kapsamda hedeflenen veya gerçekleştirilen bazı çalışmalar şunlardır:

• Atatürk’ün “Memleketi iklim, su ve toprak verimi bakımından ziraat bölgelerine ayırmak icap eder.” sözünü hayata geçirerek 941 havzada 21 üründen o havzaya en uygun, en verimli, ülke ihtiyaçları ve dış pazarları da dikkate alarak en yüksek hasılayı oluşturacak bir ürün planlaması yapılmıştır.
• Bitkisel üretimde arz talep dengesi yoluyla piyasada fiyat istikrarını sağlayarak üretici ve tüketici fiyatlarındaki dalgalanmaların en aza indirilmesi de mümkün olacaktır.
• 2018’den itibaren destek almak için sertifikalı tohum kullanma şartı geliyor.
• Damızlık hayvan alımına hibe verilmesi hedeflenmektedir.
• 30 il mera hayvancılığı yetiştirici bölgesi olacak ve üretim desteklenecek.
• Koruma altına alınan 192 ovanın sadece tarımsal üretimde kullanılması amacıyla çalışmalar başlatılmıştır.
• Türkiye Ürün İhtisas Borsası lisanslı depolarda depolanan tarım ürünlerini temsil edecek elektronik ürün senetlerinin işlem göreceği, uluslararası düzeyde faaliyette bulunacak Türkiye Ürün İhtisas Borsası 6 Nisan 2017’de Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuştur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!