Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 236 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevapları Gün Yayınları

7. KEİ (Karadeniz Ekonomik İş Birliği)

Örgüt, 1992’de İstanbul’da kurulmuştur. Türkiye’nin önderliğinde 1990’da başlayan bu girişim Türkiye, Rusya Federasyonu, Romanya, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve Bulgaristan’ın imzasıyla resmîleşmiştir. Bu ülkelerin yanı sıra Yunanistan ve Arnavutluk da kurucu üyeler arasında yer almaktadır (Harita 3.10). Karadeniz Ekonomik İş Birliği koşulları, hükümet başkanlarının imzalamasıyla 1 Mayıs 1999’da yürürlüğe girmiştir. 2004’te Sırbistan’ın da katılımıyla üye sayısı 12’yi bulmuştur. Örgütün başlıca amaçları ticari, ekonomik, bilimsel ve teknolojik iş birliğini gerçekleştirmektir. Uzun süreli amaçlar ise üye ülkeler arasında kişilerin, malların, sermayenin ve hizmetlerin serbest dolaşımını sağlamaktır.

8. (İİT) İslam İş Birliği Teşkilatı

İslam Konferansı Örgütü, 1969 yılında İsrail işgalinde bulunan Kudüs’teki Al-Aksa Mescidi’nin yakılmasından sonra Rabat’ta yapılan bir toplantıda kurulmuştur. Örgütün adı 2011’de İslam İş Birliği Teşkilatı olarak değiştirilmiştir. Günümüzde 57 üyesi bulunan örgütün amacı İslam dünyasının hak ve çıkarlarını korumak, üye ülkeler arasında dayanışma ve iş birliğini geliştirmektir (Fotoğraf 3.71).

9. (D-8) Gelişen 8 Ülke

Gelişen 8 Ülke örgütü, 1997 yılında İstanbul’da yapılan bir toplantıda kurulmuştur. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya örgütün üyeleridir.
Kuruluşun amacı üye ülkeler arasında (Fotoğraf 3.72) ekonomik ve ticari iş birliğini geliştirmektir. Üye ülkelerin ekonomik açıdan gelişmesini sağlamak, ticari ilişkileri geliştirmek ve insanların yaşam seviyesini yükseltmek amacıyla üye ülkeler arasında iş birliği yapılmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!