Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 228 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 228 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 228 Cevapları Gün Yayınları

A. DANİMARKA

Kuzey Avrupa ülkelerinden olan Danimarka (Harita 3.7), Almanya’nın kuzeyinde yer alan Jutland (Yütland) Yarımadası ile Baltık Denizi’ndeki takımada ve adalardan oluşmaktadır. Ülkeye bağlı denizaşırı topraklar Grönland Adası ile Faroe adalarıdır. Baltık Denizi ile Kuzey Denizi arasında yer alan bu yarımada düzlüklerden oluşmaktadır. Yükseltisi deniz seviyesine yakın olan ülkede en yüksek yerlerin bile yükseltisi 200 metreyi bulmaz. Danimarka’da okyanusal iklim etkilidir. Her mevsim yağışlı olan ülkede yazlar çok sıcak olmadığı gibi kışlar da çok soğuk olmaz.

Danimarka topraklarının yarıdan fazlası (%62) tarıma ayrılmıştır. Uyguladığı modern tarım teknikleri sayesinde gelişmiş ender ülkelerden biridir. Ülkede tarım modern yöntemlerle yapıldığı için tarımda çalışanların oranı azdır (%6, 2016). Tarım alanlarında en çok yetiştirilen tarım ürünü arpadır (Fotoğraf 3.56). Arpadan sonra yem bitkileri önem taşır. Diğer önemli tarım ürünleri şeker pancarı, buğday ve patatestir. Danimarka’da yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olan kooperatif sistemi, ülkede tarımsal üretimin gelişmesinde büyük bir paya sahiptir. Kooperatifler, üretilecek ürünlerin planlaması, üreticilerin eğitilmesi ve ürünlerin pazarlanması açısından önemli bir yere sahiptir. Danimarka, organik tarımın kalitesi bakımından da önemli bir ülkedir (Fotoğraf 3.57). Ülkede, tarımsal verimin artması için çiftçiler, özel bir öğretime tabi tutulmakta ve çiftliklerde pratik uygulamaları incelemektedirler.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 228 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!