Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 208 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları Gün Yayınları

Anadolu’nun İlk Çağ’dan itibaren yaşam alanı olarak seçilmesinin nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Anadolu tarih boyunca insanların yerleşim coğrafyası olarak bulunmuştur. Anadolu’da gerçekleştirilen beşeri ihtiyaçların yerine gelmesini sağlayan faaliyetler uygun coğrafi özellikler bakımından öne çıkmaktaydı. İlk çağdan itibaren yaşam alanı olarak seçilen Anadolu, insani ihtiyaçlar için bir kaynak olmuştur. Anadolu’nun bitki örtüsü, toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri, iklim özellikleri bakımından beşeri faaliyetler için elverişli olması nedeniyle insanların yerleşim yerleri oluşturmaları söz konusu olmuştur. Bu bakımdan Anadolu binlerce yıllık medeniyetlerin kurulduğu coğrafya olmuştur. Anadolu coğrafyası Medeniyetler Beşiği olarak bilinmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyet Anadolu toprakları üzerinde etkin yıllar da geçirmiştir.

Sizce Anadolu’da yerleşik yaşama geçmek için ne tür yerler seçilmiştir?

  • Cevap: İlk çağlarda, Anadolu insanları göçebe bir hayat sürmeyi tercih etmiştir, bu nedenle de tarımla uğraşamayacakları için geçim kaynakları avcılık ve toplamacılık olmuştur. Ancak bu durum Neolitik Devir ile son bulmuştur. Bu yüzden bu etkinlikleri yapacakları yerler ile su kaynakları ile deniz kenarları da tercih edilmiştir. Anadolu’nun, hatta Dünya’nın ilk yerleşim yeri Konya’daki Çatalhöyük’tür.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 208 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!