Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 153 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Gün Yayınları

Türkiye’de cumhuriyetin ilk yıllarında tarım, geleneksel yöntemlerle yapıldığı için nüfusun büyük bir kısmı tarım sektöründe çalışmaktaydı. Örneğin tarım alanında çalışanların oranı 1927’de %89,6 iken 2019’da bu değer %18,2’ye düşmüştür (Grafik2.40). Bunun başlıca nedenleri tarımda makineleşme ve tarım dışı sektörlerin gelişmesidir. Tarımın millî gelir içindeki payı da düşmektedir. Örneğin tarımın millî gelir içindeki payı 1980’de %26,1, 1990’da %17,5, 2000’de %10,1 iken bu değer 2019’da %5,8’e düşmüştür. Millî gelir içinde tarımın payının düşmesinin nedeni tarım dışındaki sektörlerin gelişmesidir. Tarımın ihracatımızdaki payı da azalmaktadır. Örneğin tarımın Türkiye ihracatındaki payı 1990’da %17,6, 2000’de %14 iken bu değer 2019’da %4,7’ye düşmüştür. Tarımsal ürünlerin sanayi sektöründe işlenerek satılmasının da bu durumda payı vardır. Örneğin dış satımımızda önemli bir yere sahip olan giyim ve tekstil sanayisinin temel ham maddesi tarımsal ürünlerdir. Tarım, sanayiye ham madde sağlayan önemli bir sektördür (Fotoğraf 2.109). Sigara, içki, şeker, unlu ürünler, yağ, dokuma ve konserve gibi birçok sanayi kolu ham maddesini tarımdan sağlamaktadır.

Hayvancılık da ülkemizdeki önemli bir ekonomik etkinliktir. Ülkemizde hayvancılıktan elde edilen ürünlerden bir kısmı iç tüketimimizi karşılamaktadır. Et, süt ve yumurta gibi temel ihtiyaçlarımızın büyük bölümü ülke içindeki üretimlerden karşılanmaktadır. Türkiye, koyun sayısı bakımından dünyada ilk yirmi ülke içinde, Avrupa’da ise Fransa’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemiz, sığır sayısı bakımından da dünyada ilk yirmi ülke arasındadır. Türkiye, bal üretiminde dünyada ilk sıralarda yer almakta ve bal ihraç etmektedir. Hayvancılık, önemli bir istihdam alanı olduğu gibi aynı zamanda gıda, dokuma ve deri sanayisine de ham madde sağlamaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!