Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 151 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Gün Yayınları

Yukarıdaki grafikleri inceleyerek tarımın Türkiye ekonomisindeki yeriyle ilgili düşüncelerinizi söyleyiniz.

  • Cevap: Tarım kültürü Anadolu üzerinde uzun yıllardır var olan bir kültür. Anadolu coğrafyası tarıma elverişli topraklardan oluşur. Bozkır, maki ve orman bitki örtüsünün ana sınıflandırmasıdır. Tarım nüfusu, Türkiye’de çok fazladır. Anadolu üzerinde yapılan ekonomik faaliyetler, hayvancılık, sanayicilik ve ticaret tarım merkezli oluşmaktadır. Tarımın hammadde olarak kullanılması hem tarım endüstrisini hem de sanayi endüstrisini önemli ölçüde etkilemektedir. Tarıma dayalı nüfusun fazla olması, nüfusun artması, tarıma elverişli alanların bulunması ve tarım arazilerinin artışı tarımı ekonomide en değerli bir parametre, dinamik kılmaktadır.

Tarımın Türkiye ekonomisindeki etkisi şu şekildedir:

➜ Nüfusun 1/3’ü tarım kaynaklarından geçinmektedir.
➜ Çalışan her 4 kişiden 1’i tarımla meşgul olmaktadır.
➜ Türkiye tarım üretiminden elde edilen gelir son verilere göre 62 Milyar Dolar’dır.
➜ Türkiye’de tarım hammadde olarak kullanılmakta ve endüstriyel üretimin kaynağını oluşturmaktadır.
➜ Tarımda ithalat ve ihracat gerçekleşmektedir.
➜ İhracat 15 Milyar Dolar ve bütçenin %13.2’sini oluşturmaktadır.

Türkiye’de tarım gün geçtikçe artış göstermektedir. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle makineleşme artışı, vergi sistemlerinin teşvik paketleriyle desteklenmesi ve tarım tesislerinin geliştirilip, çiftçinin haklarının korunması tarımı iyileştirerek geliştirmektedir.

Türkiye’nin nihai hedeflerinde tarım endüstrisinin ekonomik geliri 150 Milyar Dolar olarak belirlenmiştir. Tarımda ihracatının 30 Milyar Dolar’a çıkması hedeflenmektedir. Böylelikle tarıma dayalı sanayinin de gelişmesiyle kalkınma ve ekonomik istikrar sağlanmak istenmektedir.

Türkiye’de tarım cumhuriyet tarihinde gelişerek varlığını sürdürmektedir. Her geçen gün tarıma olan yatırım artmakta ve gelir düzeyi daha da fazlalaşmaktadır.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!