Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 126 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Gün Yayınları

BAKLAGİLLER

Türkiye’de yetiştirilen baklagillerin başlıcaları nohut, fasulye, yeşil mercimek ve kırmızı mercimektir.

1. Nohut

Kurakçıl bitkilerden biri olan nohut (Fotoğraf 2.83), ülkemizin iç kesimlerinde ilkbaharda ekilir. Yaz sıcaklığı ve kuraklığı, bu ürünün gelişmesini sağlar. Toprağa azot bağlama, dolayısıyla toprağın verimini artırma özelliğinden dolayı bazı yerlerde nöbetleşe ekim ürünüdür. Türkiye’de en fazla yetiştirilen baklagil nohuttur. Akdeniz ve İç Anadolu, nohutun yoğun olarak yetiştirildiği yerlerdir. Kırşehir, Ankara ve Yozgat nohutun en çok yetiştirildiği illerdir (Grafik 2.30).

2. Fasulye

Fasulye (Fotoğraf 2.84), ılıman iklim bitkisidir ve ülkemizde sulama olanağı olan her yerde yetiştirebilmektedir. Türkiye’de kuru fasulye üretiminin büyük bir kısmını İç Anadolu karşılamaktadır. Konya kuru fasulye üretiminde ilk sırada yer almaktadır (Grafik 2.31).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!