Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63

C) Aşağıdaki soruların doğru cevaplarını soruların altında yer alan boşluklara yazınız.

Mehmet ve Haktan okuma, araştırma ve gezmeye meraklı iki kardeştir. Tatillerini Kaş’ta (Antalya) geçirmek üzere Rize’den yola çıkarlar. Haritadaki güzergâhı takip ederek ilk önce Erzurum’u ardından da UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göreme Millî Parkı ile Kapadokya’yı (Nevşehir) ziyaret ederler. Kaş’a uzanan yolculuklarına devam eden kardeşler, kıyı çizgisine paralel uzanan sıradağlar üzerinde yer alan Alacabel Geçidi’nde mola verirler. Buradaki dağlarda bulunan kıvrımlı ve tabakalı yapı dikkatlerini çeker. Arazide gezerlerken Mehmet, yamaçtan kopardığı küçük bir kaya parçasını incelemeye başlar. Kayacın üzerindeki görüntünün bir fosil olduğunu düşünerek fotoğrafını çeker ve telefonunun internetinden bununla ilgili görsel arama yapar. Bulduğu sonuç karşısında oldukça şaşıran Mehmet, bu görüntünün trilobit familyasından bir deniz canlısına ait fosil olduğunu öğrenir. Nasıl olur da denizlerde yaşamış bir canlı yüzlerce metre yükseğe çıkmış olabilir? Yolculukları boyunca doğadaki muhteşem güzelliğin kendilerinde uyandırdığı şaşkınlık ve hayranlıkla Akdeniz kıyısında yer alan ve önemli bir turizm merkezi olan Kaş’a varırlar.

Ön bilgilerinizin yanı sıra yukarıdaki metin ve haritadan da yararlanarak 19, 20, 21, 22, 23 ve 24. soruları cevaplayınız.

19. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göreme Millî Parkı’nda daha çok hangi yeryüzü şekilleri bulunmaktadır? Bu yeryüzü şekillerinin oluşum süreçlerini kısaca açıklayınız.

  • Cevap: Göreme Millî Parkı’nda daha çok peri bacaları, vadiler, kanyonlar ve yer altı şehirleri gibi volkanik kökenli yeryüzü şekilleri bulunmaktadır. Bu yeryüzü şekillerinin oluşumu, bölgedeki volkanik patlamalar ve sonrasındaki erozyon süreçleriyle ilişkilidir. Volkanik patlamalar sonucu oluşan tüf kayaçları, zamanla rüzgar ve su erozyonu ile yontulmuş ve peri bacaları, vadiler ve kanyonlar gibi ilginç şekiller oluşturmuştur. Yer altı şehirleri ise bölgedeki insanların, doğal kaynakların korunması ve düşmanlardan korunmak amacıyla, volkanik kayaçların içine oydukları yer altı sığınaklarıdır.

20. 1825 m yükseltiye sahip Alacabel Geçidi’nde denizlerde yaşayabilen canlılara ait fosillerin bulunması nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Alacabel Geçidi’nde denizlerde yaşayabilen canlılara ait fosillerin bulunması, bölgenin tarihinde denizlerin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Milyonlarca yıl önce, bugünkü Türkiye topraklarının bir bölümü deniz altındaydı ve bu denizlerde trilobit gibi deniz canlıları yaşamaktaydı. Daha sonraları, yeryüzünde oluşan kıtaların hareketiyle bu alanlar yükselerek bugünkü yüksekliklerine ulaştı. Dolayısıyla, Alacabel Geçidi’nde bulunan fosiller, bu bölgenin tarihinde denizlerin varlığına işaret etmektedir.

21. Deniz kenarına kurulmuş bir yerleşme olan Kaş’ta kıyı çizgisine paralel olarak uzanan ada ve yarımadalar bulunmaktadır. Bu bakımdan Kaş, sahip olduğu kıyı özellikleri açısından hangi kıyı tipine örnektir?

  • Cevap: Kaş, kıyı çizgisine paralel olarak uzanan ada ve yarımadaları ile çizgili kıyı tipine örnektir. Çizgili kıyılar, kıyı çizgisine paralel olarak uzanan yarımadalar, koylar, körfezler ve adalarla karakterizedir. Bu tip kıyılarda, kara ve deniz arasında birçok girinti çıkıntı bulunur ve bu nedenle de turizm açısından oldukça önemlidir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!