Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103

Hazırlık Soruları

1. Geçmişten günümüze insan faaliyetleri için büyük önem arz eden toprak, belirli şartlarda yenilenebilen sınırlı bir kaynaktır. Bu kaynağı koruma adına neler yapılabileceğini açıklayınız.

  • Cevap:

Toprağı koruma adına yapılacak işlemler:

Toprak erozyonunu önlemek için, tarım arazilerinde sürüngen bitkiler ve ağaçlandırma gibi erozyonu engelleyici yöntemler kullanılabilir. Ayrıca, sulama sistemlerinin doğru bir şekilde tasarlanması ve kullanılması da toprak erozyonunu önlemeye yardımcı olur.
Tarımsal faaliyetlerde doğal yöntemlerin tercih edilmesi, kimyasal gübreler ve pestisitlerin kullanımının azaltılması toprak sağlığına katkıda bulunur.
Doğal orman alanlarının korunması, ormansızlaşmanın önlenmesi toprağın sağlıklı kalması için önemlidir.
Toprak kirliliğinin önlenmesi, endüstriyel atıkların doğru şekilde bertaraf edilmesi ve kimyasal kullanımların doğru kontrol edilmesi toprağın korunmasına yardımcı olur.

2. Toprak, insan ve diğer canlılar için nasıl bir öneme sahiptir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap:

Toprak, insan ve diğer canlılar için büyük öneme sahiptir çünkü:

Gıda üretimi için toprak çok önemlidir. Bitkilerin büyümesi ve beslenmesi topraktan aldıkları besinlerle gerçekleşir. Toprak sağlıklı olmadığı takdirde bitki büyümesi olumsuz etkilenir ve dolayısıyla gıda üretimi de azalır.
Toprak, suyun tutulması ve su döngüsünün sürdürülebilirliği için önemlidir. Toprak, suyun nüfuz edebileceği ve yer altı su kaynaklarını besleyebileceği bir filtredir.
Toprak, biyoçeşitlilik için önemlidir. Toprakta yaşayan farklı organizmaların varlığı, doğal döngülerin işleyebilmesi ve besin zincirinin devam etmesi için önemlidir.
Toprak, karbon döngüsü için de önemlidir. Topraktaki mikroorganizmalar, bitki artıkları ve organik maddeler karbonu depolayarak atmosferdeki karbondioksit miktarını azaltmaya yardımcı olur.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!