Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 224 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevapları Yıldırım Yayınları

Erozyon

Ülkemizde görülen erozyonların şiddetleri farklılık gösterir. Topraklarımızın beşte birinden fazlasında erozyon çok şiddetlidir (Grafik 4.2). Erozyonun şiddetli olduğu yerler ülkemizin üçte birinden fazladır. Topraklarımızın beşte birinde erozyon orta şiddetlidir. Erozyonsuz alanlar ise topraklarımızın %13,3’ünü oluşturmaktadır. Ülkemizde farklı bölgelerde farklı şiddetlerde erozyonlar meydana gelir (Harita 4.14). Dağlık alanlarda erozyonun şiddeti fazladır. Bu nedenle Kuzey Anadolu Dağları, Toroslar ve Doğu Anadolu’daki dağlık alanlar, ülkemizde erozyonun şiddetli olduğu yerlerdir.

Topraklarımızın %40’ı 0-20 cm, %33’ü ise 20-50 cm derinliktedir. Toprak kalınlığının az olduğu yerlerde bir süre sonra toprak örtüsünün yok olacağı göz önünde bulundurulursa erozyonu önlemenin ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılır.


Arazi Çalışması

Çevrenizde afet yaşanan bir yere gezi düzenleyiniz. Gezi sırasında afetin etkileri ve sonuçlarıyla ilgili bilgi toplayınız. Elde ettiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Babamın doğduğu şehir olan İzmir’de deprem yaşanmıştı. Depremden dolayı sağlam olmayan yapılar yıkılmıştı. Etrafta pek çok hasar gören veya yıkılan bina vardı. Doğal afetlerden birisi olan depremin yıkıcı etkisini gördükten sonra depreme dayanıklı binaların yapılmasının ne kadar önemli olduğunu anladım.

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap