Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 88

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 88

Yer Altı Suları ve Kaynaklar

Yeryüzüne yağış şeklinde düşen suyun bir kısmı yer altına sızar ve yer altındaki geçirimli tabakalar içindeki boşluklarda birikir. Bu yer altı su birikim alanına akifer denir. Yer altında biriken bu sular uygun bir yol bulduğunda yeryüzüne ulaşır. Yer altı sularının yeryüzüne ulaştığı bu noktalara kaynak adı verilir. Kaynaklar oluşum özelliklerine göre artezyen, yamaç, karstik, fay ve gayzer gibi isimler alır.

Artezyen Kaynağı: İki geçirimsiz tabaka arasında biriken yer altı suyunun basıncın etkisiyle ya da insanlarca açılan artezyen kuyuları ile yeryüzüne çıkarılmasıyla oluşan kaynaktır (Görsel 1.90). Bu kaynakların suları soğuktur.

Yamaç-Vadı Kaynağı: Akiferde
biriken suyun yeryüzünün eğimli yamaçlarından ya da vadi tabanlarından yüzeye çıkması ile oluşan kaynaktır (Görsel 1.91). Yamaç-vadi kaynaklarının suları soğuktur.

Karstik Kaynak (Voklüz): Karstik arazilerde yer altı boşluklarında biriken suyun yüzeye çıkması ile oluşan kaynaklardır (Görsel 1.92). Karstik kaynakların suları, arazisinin özelliğinden dolayı oldukça kireçli ve soğuktur.

Fay Kaynağı: Yer altı sularının kırık (fay) hatları boyunca yeryüzüne çıktığı kaynaklardır (Görsel 1.93). Suları genellikle sıcaktır. Su sıcaklığı, suyun geldiği derinliğe ve yüzey sularından beslenme durumuna göre değişim gösterir. Ayrıca bu kaynak türünün suları mineral yönünden zengindir. Fay kaynakları; jeotermal enerji üretiminde, konutların ve seraların ısıtılmasında, şifalı su olarak kaplıcalarda kullanılır. Yerin derinliklerinden beslendiği için debisi yıl içinde fazla değişim göstermez.

Gayzer Kaynakları: Aktif volkanik alanlarda görülen kaynaktır. Suları sıcaktır ve yeryüzüne aralıklarla fışkırarak çıkar. Fışkırarak çıkan suyun yüksekliği bazen 30-40 m’yi bulabilir. ABD, Meksika, Japonya, İzlanda gayzer kaynaklarının görüldüğü başlıca ülkelerdir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 88 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!