Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 73

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 73 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 73

C) Aşağıdaki açık uçlu soruların cevabını boş bırakılan alana yazınız.

9. Derslerinde uyguladığı öğretim yöntem ve tekniklerin ders programında belirlenen hedeflere ne ölçüde katkı sağladığını belirlemek isteyen coğrafya öğretmeni, konu bitiminde tahtaya bölüm başlığını ve bir soru yazar. Soruyu öğrencilerin cevaplamasını ister. Yukarıdaki soruya cevabınız ne olurdu?

  • Cevap:

10. Yer kabuğunu oluşturan levhaların manto üzerindeki denge durumuna izostatik denge adı verilir. İzostatik denge bozulursa levhalarda alçalmalar ve yükselmeler yaşanır. Levhalarda yaşanan bu alçalma ve yükselmeler, deniz sularının kara yönünde ilerlemesine ya da deniz yönünde gerilemesine neden olur. Deniz sularında ilerleme ya da gerileme şeklinde yaşanan bu değişim, bozulan izostatik dengenin tekrar normalleşmesine etkisini nasıl açıklarsınız?

  • Cevap:

11. Öğretmenin derste sorduğu bir soruya öğrenciler hep bir ağızdan ‘Türkiye’de buzul etkisi yüksek dağların üst kısımlarında görülür.” şeklinde cevap vermiştir. Türkiye’de sirk, hörgüç kaya gibi yüzey şekillerini görmek isteyen kafile, hiç kuşkusuz kendine yüksek bir dağ bulmalıdır. Peki bu kafile yeryüzünde hangi ülkelere gitmeli ki Türkiye’de olduğu gibi sirk, hörgüç kaya gibi yüzey şekillerini görmek için yükseltisi fazla olan dağlar aramasın?

  • Cevap:

12. Türkiye kıyılarında estuar adı verilen haliçli kıyı tipi yoktur. Bu kıyı tipinin Türkiye’de görülmemesinin nedenleri nelerdir?

  • Cevap:

13. Coğrafya öğretmeni, Türkiye’nin tektonik oluşumu süreci konusunda Senozoyik’in Türkiye arazisinin oluşumundaki etkisine dikkat çekme amacıyla şöyle bir giriş yapmıştır. Senozoyik’in Türkiye’nin oluşum sürecindeki önemi yadsınamaz bir gerçektir. Bugün Türkiye arazisinin pek çok yerinde bu jeolojik zamanın izlerini görmek mümkündür. Örneğin … Sizce, öğretmenin öne sürdüğü yargıyı kanıtlaması için öğretmen Türkiye arazisinin hangi özelliklerini örnek vermelidir?

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 73 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!