Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 227

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 227 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 227

İlk Çağ’da taşımacılıkta yoğun olarak kullanılan kara yoluna sırasıyla; deniz, demir ve hava yolu ulaşım sistemleri eklenmiştir. İnsanlığın kara yolu ile başladığı ulaşım serüveninin deniz, demir ve hava yolları ile çeşitlenmesi; yeryüzünde ulaşılmadık yerin kalmamasında, insanların ve doğal kaynakların yer değiştirmesinde, farklı toplumlarda yaşayan insanlar arasında kültürel etkileşimin yaşanmasında etkili olmuştur.

Malların ve hizmetlerin bir yerden başka bir yere kara, deniz, demir ve hava yolu ulaşım araçları ile aktarılması süreci olarak ifade edilen ulaşım zamanla ekonomik bir sektör hâline gelmiştir. Özellikle dünyanın farklı yerlerinde ticarete konu olan malların ulaşım sistemleri ile taşınabilir hâle gelmesi, uluslararası ticaretin gelişmesinde ve küresel ticaretin ülkelerin ekonomilerindeki payının giderek artmasında etkili olmuştur.

Deniz Yolu

Asya’nın baharatının ve ipeğinin, Afrika’nın altınının gemiler vasıtasıyla Avrupa kıtasına taşınması ile başlayan deniz yolu taşımacılığı coğrafi keşifler ile devam etmiştir.

Avrupa kıtasında -Sanayi Devrimi’nin etkisiyle- artan ham madde ihtiyacının karşılanması, üretim sonucu ortaya çıkan ihtiyaç fazlası ürünlerin dünyanın diğer alanlarına pazarlanması ve artan enerji ihtiyacının giderilmesi zorunluluğu deniz yolu ulaşım siteminin dünyada hızla yaygınlaşmasına olanak sağlamıştır.

Deniz yolu ulaşımı, okyanus aşırı ülkeler ve kıtalar arasında aynı anda binlerce ton yükün ve çok sayıda insanın taşınabilmesini sağlamış; taşıma maliyetini çok azaltmıştır (Görsel 3.1). Bu nedenle deniz yolu taşımacılığı, günümüzde özellikle transit taşımacılıkta tercih edilen en önemli ulaşım sistemi olmuştur.

Dünya üzerindeki önemli deniz yolu ulaşım hatları: Kuzey Atlantik Deniz Yolu, Akdeniz-Asya-Avustralya Deniz Yolu ve Pasifik Deniz Yolu’dur. Ayrıca bu deniz yolu ulaşım hatlarında bağlantıyı sağlayan çok sayıda boğaz ve kanallar bulunmaktadır.

Boğaz ve kanallar; deniz yolu taşımacılığında alınması gereken mesafeyi kısaltması, taşımacılık maliyetini azaltması, bazen de deniz yolu taşımacılığının o bölgede yapılabilmesi için tek geçiş noktası olması gibi nedenlerle önemli kavşak noktalarıdır.

Ülkelerin sahip olduğu boğazlar ve kanallar, ülkelerin jeopolitik önemine katkıda bulunur. Örneğin İstanbul Boğazı’nın ve Çanakkale Boğa- zı’nın Akdeniz ile Karadeniz arasındaki deniz yolu taşımacılığında tek geçiş noktası olması, bu boğazların jeopolitik önemini artırmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 227 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!