Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 207

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 207 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 207

İş imkânlarının fazla olması nedeniyle yoğun göç alan şehirlerde, doğal çevre koşulları göz önüne alındığında yerleşmeye uygun olmayan dere yataklarının da yerleşmeye açılması ve betonlaşmanın artması nedeniyle, aşırı yağışlarda alçak kesimlerdeki yerleşim alanları su baskınlarına maruz kalmaktadır (Görsel 2.22).

Yoğun göç alan şehirlerde öğrenci sayıları da fazlasıyla artmıştır. Okul ve sınıflara kapasitelerinin üstünde öğrenci alınması sonucu eğitim-öğretim hizmetleri olumsuz etkilenmiştir (Görsel 2.23). Benzer şekilde hastanelere de kapasitesinin üstünde hasta başvuruları olmuştur. Bu gibi durumlar şehirlerde okul, hastane gibi demografik yatırımlara ihtiyacı artırmıştır.

Türkiye’de köyden kente yaşanan göç sonucunda nüfusu azalan bazı köylerde daha önce yapılan okul ve sağlık ocağı gibi kamu yatırımları kullanılmaz hâle gelmiştir (Görsel 2.24).

Kırsal kesimden kentlere doğru yaşanan yoğun göçler, yer şekilleri ve iklim özellikleri gibi doğal faktörler yönünden uygun koşullar taşımayan bazı köylerin neredeyse tamamen boşalmasına neden olmuş, terk edilen evler yıkıntı alanlarına dönüşmüştür (Görsel 2.25). Daha önce ekilip dikilen bazı tarla ve bahçeler de boş kalmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 207 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!