Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 146

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 146

A) Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere doğru sözcüğü/sözcükleri yazınız.

  • Cevap:

1. Dünyanın pek çok bölgesinde yayılış gösteren bitki toplulukları kozmopolit bitkilerdir.
2. Ağaçların bir araya gelerek oluşturduğu topluluklara  orman adı verilir.
3. Makilerin tahrip edildiği alanlarda  garig adı verilen bitki toplulukları yayılış gösterir.
4. Günümüzde yeryüzünün en geniş  sedir ormanları, Türkiye’de Toros Dağları’ndadır.
5. İlkbahar yağışlarıyla yeşeren, yaz kuraklığı ile sararıp kuruyan ot topluluğuna  step adı verilir.

B) Aşağıdaki açık uçlu soruların cevabını boş bırakılan alana yazınız.

6. Aşağıdaki haritada yeryüzündeki tundra bitki örtüsünün dağılış alanları gösterilmiştir. Sizce tundra bitki örtüsünün yalnızca Kuzey Yarım Küre de görülmesinin nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Tundra bitki örtüsü, düşük sıcaklıklar ve kısa büyüme sezonları nedeniyle Kuzey Yarım Küre’de yer alır. Kuzey kutbuna yakınlık ve bu bölgedeki soğuk iklim koşulları, tundra bitki örtüsünün bu bölgelerde yayılış göstermesine neden olmaktadır.

7. Yeryüzünde dağılış gösteren bitki türlerinin sıcaklık ve nem isteği birbirinden farklıdır. Bu nedenle bitki türleri, yeryüzünde kendine uygun klimaks koşullarına sahip alanlarda yayılış gösterir. Sizce yeryüzündeki ağaç topluluklarının dağılışı ve iklim koşulları arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap: Yeryüzündeki ağaç topluluklarının dağılışı, genellikle iklim koşullarına bağlıdır. Özellikle sıcaklık ve yağış miktarı, ağaç türlerinin hangi bölgelerde yayılış göstereceğini doğrudan etkiler.

8. Türkiye’de, dağların kıyıya paralel uzandığı alanlarda, çeşitli faktörlerin etkisiyle kıyı ile iç kesimler arasında doğal bitki örtüsü farklılık gösterir. Sizce bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan faktörler nelerdir?

  • Cevap: Türkiye’de dağların kıyıya paralel uzanması, denizden gelen nemli hava kütlelerinin iç kesimlere ulaşmasını engeller. Bu durum, kıyı kesimlerinde nemli ve iç kesimlerde daha kuru bir iklimin oluşmasına neden olur.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 146 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!