Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 128

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 128 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 128

Konuya Başlarken

Bitkiler, yeryüzündeki canlı yaşamının en temel unsurlarındandır. Fotosentez yaparken oksijen üretir. Canlıların temel besin kaynağını oluşturur. Toprağın oluşmasında rol oynar ve toprağa humus kazandırır. Ayrıca birçok canlı türü için de yaşam alanı oluşturur. Bunun yanında insanlar, bitkilerden gıda ve yakıt elde eder; ilaç, kâğıt, mobilya vb.nin üretimi için ham madde sağlar. İnsanların ve diğer canlıların yeryüzündeki varlığını sürdürebilmesi büyük oranda bitkilerin varlığına bağlıdır. Dolayısıyla bitki örtüsünün yok olduğu alanlarda canlı yaşamı da büyük oranda son bulur. Yeryüzünde gövde yapısı ve büyüklüğü, kök ve yaprak sistemleri birbirinden farklı binlerce bitki türü vardır.

1. Çevrenizde gördüğünüz bitkilerin birbirinden ne gibi farkları vardır?

  • Cevap: Çevremdeki bitkiler arasında boy, yaprak şekli ve büyüklüğü, çiçeklerinin rengi ve meyve verme özellikleri gibi farklılıklar gözlemlenebilir.

2. Bir yerdeki iklim koşullarının o yerin bitki varlığı üzerinde ne gibi etkileri olabilir?

  • Cevap: Bir yerdeki iklim koşulları, sıcaklık ve yağış miktarı gibi etmenlerle o yerin bitki türlerinin çeşitliliğini ve büyüme dönemlerini doğrudan etkiler.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 128 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!