Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Yerküre üzerinde neden gerçekte var olmayan hayalî çizgilere (koordinat sistemine) ihtiyaç duyulmuştur? Açıklayınız.

Yerküre üzerinde neden gerçekte var olmayan hayalî çizgilere (koordinat sistemine) ihtiyaç duyulmuştur? Açıklayınız. Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Yerküre üzerinde neden gerçekte var olmayan hayalî çizgilere (koordinat sistemine) ihtiyaç duyulmuştur? Açıklayınız.

Soru: Yerküre üzerinde neden gerçekte var olmayan hayalî çizgilere (koordinat sistemine) ihtiyaç duyulmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: Hayali de olsa Dünya’da yön bulmayı kolaylaştıracak yöntemler geliştirilmelidir. Yerkürede zaman ve mekan açısından birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler zaman açısından yerel saatin uygulanması, mekan açısından konumun belirlenmesi içindir. Bu nedenle matematik ve astronomi gibi bilimlerden yararlanılmaktadır. Güneşin geliş açılarını, dünyanın güneş ve kendi ekseni etrafında dönüşü ile hesaplayarak bir koordinat sistemi oluşturulmuştur. Koordinat sistemi yerel saat ve konum belirlemek için kullanılmaktadır. Bu da uydu sistemlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması için kullanılmaktadır. Koordinat sistemi hayali olarak çizilmekte ve bilimsel bilgilerin kullanılması için bir ihtiyacı karşılamaktadır. Koordinat sistemi dünyada zamanı anlamak için de çok önemlidir.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap