Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Güneş’in doğuda batıya göre erken doğup erken batmasının temel nedeni ne olabilir? Açıklayınız

Güneş’in doğuda batıya göre erken doğup erken batmasının temel nedeni ne olabilir? Açıklayınız Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Güneş’in doğuda batıya göre erken doğup erken batmasının temel nedeni ne olabilir? Açıklayınız

Soru: Güneş’in doğuda batıya göre erken doğup erken batmasının temel nedeni ne olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Güneşin doğması ve batması hem dünyanın hareketlerine hem de güneşin hareketlerine bağlıdır. Dünya kendi ekseni etrafında döndüğünde gece gündüz olayı oluşmaktadır. Şimdi şöyle hayal edelim Dünyayı ortadan ikiye bölelim, Doğu-Batı şeklinde Güneş Dünyanın Doğu yüzüne bakarken Batı yüzü karanlık olur. Başka bir deyişle bir taraf gündüz bir taraf gece olur. Dünya yuvarlak ve elips şeklinde olduğu için Güneş Dünyanın sadece yarısına bakar. Bu döngü her gün böyle devam eder. Örnekleri çeşitlendirirsek Güneş ülkemizde doğduğunda, Çin boylamındaki ülkelerde Güneş batmış olur.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap