Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Çevresinde denizlerin bulunması, Türkiye’ye ne tür avantajlar sağlamaktadır? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

“Çevresinde denizlerin bulunması, Türkiye’ye ne tür avantajlar sağlamaktadır? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Çevresinde denizlerin bulunması, Türkiye’ye ne tür avantajlar sağlamaktadır? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

Soru: Çevresinde denizlerin bulunması, Türkiye’ye ne tür avantajlar sağlamaktadır? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

  • Cevap: 

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olması geniş bir kara parçasının olması ve yükseltinin de çok olması çok farklı iklim tipleri görmemize sebep olmaktadır. Ülkemizde 3 farklı Akdeniz iklim tipi (Akdeniz kıyılarında, Ege kıyılarında, Marmara kıyılarında görülen) 3 farklı karasal iklim özelliği görülmektedir. İç Anadolu bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güney Doğu Anadolu bölgesi karasal iklim olmasına rağmen iklim özellikleri çok farklıdır. Bu farklılığın temel sebebi de yükselti olmaktadır.

Türkiye, sahip olduğu İstanbul ve Çanakkale boğazlarından dolayı jeopolitik bakımdan önemli bir konuma sahiptir. Boğazlar sayesinde Karadeniz kıyısındaki ülkeler, deniz yoluyla dünyaya açılabilmektedir. Türkiye’nin de üye olduğu Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütünün kurulmasında bu boğazların payı büyüktür.

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili iki yarımadadan oluşmaktadır. Uzun bir kıyı şeridine sahip olan ülkemiz, iç ve dış ticarette önemli olan çok sayıda limana sahiptir. Ayrıca denizlerden dolayı turizm gelişmiştir. Ülkemizin yarı nemli bir iklime sahip olması da çevresindeki denizlerin etkisidir. Bu denizlerden dolayı ülkemizin kıyı kesimi ile iç kesimleri arasında iklim bakımından önemli farklılıklar vardır.

9. Sınıf Coğrafya Gün Yayınları Sayfa 48 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap