Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Dünyanın Şekli ve Hareketleri Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 82, 83  Dünyanın Şekli ve Hareketleri Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Dünyanın Şekli ve Hareketleri Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları
1. Dünya ve diğer gezegenler neden küreye benzemektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bunun cevabı en temelde, büyük cisimlerde yer çekimi yasasının tek etkin kuvvet olması ve bu yasanın küresel simetriye sahip olmasıdır.

2. Güneş doğuda batıya göre erken doğar, erken batar; batıda ise doğuya göre geç doğar, geç batar. Bu durumun günlük hayata etkilerini örneklerle açıklayınız

  • Cevap: Güneşin doğuda daha erken doğması doğudaki günlük yaşama bir çok şekilde etki eder. Bu etkilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

➜ Hayatın daha erken saatlerde başlaması.
➜ Gün ışığından daha erken saatlerde yararlanılması.
➜ Havanın daha erken kararması nedeniyle birçok işe erken saatlerde başlanılması.

Gezegenimizin Şekli Uygulama

Geçmişten günümüze Dünya’nın şekliyle ilgili birçok fikir öne sürülmüştür. Dünya’nın küresel şekle sahip olduğunu kanıtlayan hangi örnekleri verebilirsiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

1-) Yaklaşan geminin önce bayrağını ve direğini, sonra kendisini görüyoruz. Eğer dünya düz olsaydı birden hepsini görürdük.
2-) Dünyanın bir yerinde harekete başlayan bir uçak hep aynı yönde giderse yine aynı noktaya geliyor, çünkü dünya bir küre.
3-) Güneş yavaş yavaş doğar ve batar. Eğer dünya düz olsaydı birden doğup birden batardı.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 82, 83 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap