Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Coğrafi Koordinat Sistemi Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı MEB Yayınları 1. Ünite Doğal Sistemler Sayfa 36, 37 Coğrafi Koordinat Sistemi Soruları ve Cevapları

9. Sınıf  MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Coğrafi Koordinat Sistemi Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Hazırlık Çalışmaları

1. Türkiye’yi tanımayan yabancı birine Türkiye’nin dünyadaki yerini nasıl tarif edersiniz?

  • Cevap: Ülkemizi hiç bilmeyen birine ülkemizi anlatmak için hem matematiksel hem de özel konumundan bahsederdim. 3 tarafı denizlerle çevrili Kuzeyinde Karadeniz Batısında Ege Güneyinde Akdeniz bulunur. Çanakkale ve İstanbul boğazı içinden geçer. Matematiksel konumu da 36-42 kuzey paralelleri ile 26-45 doğu meridyenleri arasında Kuzey Yarım Kürede Orta Kuşakta Ve Doğu yarısında yer alır şeklinde anlatırım.

2. Sınıfta oturduğunuz yeri, 7 ve 8. sınıf matematik dersinde öğrendiğiniz koordinat sistemi bilgisiyle ifade etmeye çalışınız.

  • Cevap: Öğretmen masasının kuzey batısında kapının çaprazında oturmaktayım.

3. Cep telefonunuzla tanıdığınız birine hiç konum mesajı attınız mı? Sizce bu mesajın içeriğinde konumunuza ait hangi bilgiler bulunmaktadır?

  • Cevap: Bulunduğum matematiksel konumun koordinatları ile beraber bulunduğum yerde bulunan iş yerleri ya da binalar sokak adı veya merkeze uzaklık bilgileri yer almaktadır.

Konum Bulma Uygulama

Malezya’daki bir hava yolu şirketine ait 370 sefer sayılı uçak, Kuala Lumpur (Malezya)–Pekin (Çin) seferini yaparken Vietnam ile Malezya arasında bulunan Tayland Körfezi üzerinde kayboldu. Yerel saatle 00.41’de Kuala Lumpur’dan havalanan uçakla 01.21’de irtibat kesildi. Kaybolan uçağın, kalkıştan kaybolma anına kadar izlediği güzergâh radar programı tarafından kaydedildi.

Uçağın kalkıştan kaybolma anına kadar gittiği güzergâh radar tarafından nasıl belirlenmiş olabilir?

  • Cevap: Daha önceden uçakta yer alan bir cihaz sayesinde uçaktan yollanan sinyaller coğrafi koordinatlara çevrilerek bizlere bilgi verir. Bu şekilde bizler uçağın izlemiş olduğu yolu öğrenmiş oluruz.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 36, 37Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap