Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Yerleşme Yerinin Seçimi Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite  Beşeri Sistemler Sayfa 151, 152, 153, 154, 155, 156 Yerleşme Yerinin Seçimi Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Yerleşme Yerinin Seçimi Cevapları

Yerleşme Yerinin Seçimi

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı

Yeryüzünde yerleşmelerin bulunmadığı alanların nereler olduğunu araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

  • Cevap: Dünyada her yer yaşamaya elverişli değildir. Yerleşmeyi sınırlandıran bazı nedenler vardır Bunları kısaca maddelemek gerekirse; 1. Buzulların bulunduğu bölgeler.2. Deniz ortalarında ve karaya uzakta bulunan küçük adalar.3. Çöl ve Yüksek sıcaklıkta kuraklığın olduğu alanlar4. Okyanus ve denizler denilebilir. En sınırda bulunan yaşanabilir bölgeleri de açılarsak;1. En yüksekte bulunan kent La Paz dır.2. En soğuk olan kent Ust Nera dır.3. Yaşadığımız dünyanın en kuzeyinde bulunan kent Dikson‘dur.

Sizce aşağıdaki yerlerden hangileri yerleşmeye daha az elverişlidir?

  • Cevap: Çöl ve dağların en üstlerinde oluşan krater göllerin olduğu yerler daha az elverişlidir. Çünkü insanların yaşamaları için gerekli olan barınma beslenme iklim koşulları gibi durumlar elverişsizdir.

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı

Çevrenizde kırsal bir yerleşim birimine gezi düzenleyiniz. Bu yerleşim biriminin kurulacağı yer seçiminde nelerin göz önünde bulundurulduğunu araştırınız. O yerleşmenin doğal ve beşerî koşullarını inceleyiniz.
Elde ettiğiniz bilgileri ve çektiğiniz fotoğrafları da kullanarak bir afiş hazırlayınız. Hazırladığınız afişi okulda sergileyiniz.

  • Cevap: İnsanlar yerleşim yerlerini belirlerken yağmur, kar, rüzgar vb. doğa olaylarını da dikkate almışlardır. Tarih boyunca insanlar, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunabilmek için etrafı surlarla çevrili yerlerde yaşamışlardır. Ayrıca kırsal kesimde insanların toplu halde yaşamalarının sebeplerinden birisi de güvenlik ihtiyacıdır.

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı

Yerleşmelerin sık ve seyrek olduğu alanlar ile yerleşmelerin bulunmadığı yerleri gösteren haritada numaralarla gösterilen yerlerle fotoğrafları eşleştiriniz. Haritadaki numaraları fotoğrafların yanlarındaki noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Fersa Yayınları Sayfa 151, 152, 153, 154, 155, 156 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap