Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İnsan ve Doğa Etkileşimi Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite  Doğal Sistemler Sayfa 12, 13, 14, 15, 16  İnsan ve Doğa Etkileşimi Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İnsan ve Doğa Etkileşimi Cevapları

İnsan ve Doğa Etkileşimi

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı

Doğal koşulların kültüre etkisini sınıfta tartışınız.

  • Cevap:  Doğal koşullar insan hayatını yakından ilgilendirir. Doğal koşulların kültüre olan etkisi de bulunmaktadır. Doğal koşullar insanın ya da canlıların içinde bulunduğu hayati durumlardır. Doğal koşulların kültüre etkisinde insanların kendi geliştirdikleri hayat anlayışları da gerçekleşmektedir.

    Doğal koşullar olarak daha çok yıpranmamış ve dönüşmemiş bir doğanın içinde köy hayatı yaşamak, yüksek dağların ve derin ormanların içinde olmak, insanın cesur olmasını, tevazu sahibi olmasını, ahlaklı ve dürüst olmasını sağlar. Kültür ve doğa ilişkilerinde insanın doğasında olanların doğayla birleştiğinde nasıl şekilleneceği ortaya konmaktadır. Doğa ve kültür, şehir kültürünün doğadan kopmasında bazı beşeri faaliyetlerin etkili olmasına neden olmuştur.

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyerek insanın doğaya, doğanın da insana etkisini yorumlayınız. Bu konudaki görüşlerinizi sınıftaki arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: İnsanlar barajlar, binalar, tüneller yapar. Bunlar insanın doğaya etkisidir. İnsan ile doğanın zıtlaştığı durumda insan baskın geliyorsa insanın doğaya etkisidir. Kutuplarda veya çöllerde yaşayan insan iklime göre giyinir, yaşar. Afrika’da yağış yetersizliği sebebiyle tarım yapılamaz. Karadeniz’de evler tahtadandır. Bunlar doğanın insana etkisidir. İnsan içinde yaşadığı doğaya göre şekillenir. Ona göre yaşamını konumlandırır. Mesela buzullardaysa soğuk onun kardeşi gibi çöldeyse sıcaklar ailesi gibi olur. Ormanlarda yaşıyorsa yeşil rengi hayatının anlamı kıyıda yaşıyorsa deniz ve su onun can damarı gibi olur.

İnsanın doğa üzerindeki etkisi
1- Barajlar
2- Hidroelektrik Santralleri
3- Rüzgar Enerjisi
4- Set Gölleri
5- Yaylaların kullanımı

Doğanın insan üzerindeki etkileri
1- Kışın kalın yazın ince giyinmek
2- Meskenlerin kerpiç ve beton olması
3- İklime göre karakterler
4- Doğanın fazla yağış göstermesi ile sellerin olması
5- Yüksek enlemli yerlerde tepelere ve kurulması

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak bu konuyla ilgili düşüncelerinizi sınıftaki arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Fersa Yayınları Sayfa 12, 13, 14, 15, 16 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
1
0
0

Yorum Yap