Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İklim Elemanları Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite  Doğal Sistemler Sayfa 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90  İklim Elemanları Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İklim Elemanları Cevapları

İklim Elemanları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı

Ekvator’dan kutuplara gidildikçe sıcaklığın nasıl değiştiğini araştırınız.

  • Cevap

Haritayı inceleyerek aşağıdaki soruları cevaplandırınız. Cevaplarınızı defterinize yazınız.

1. Porto Alegre (Porto Legri) ile Rio Grande arasındaki sıcaklık farkının nedeni sizce ne olabilir?

  • Cevap: Bitki örtülerindeki farklılık, yağış rejimindeki farklılık, bağıl nemlerin oranlarının farklı olması gibi nedenlerden dolayı iki  şehir arasında  sıcaklık farkı oluşur.

2. Belem ile Agadir arasındaki sıcaklık farkının nedeni sizce ne olabilir?

  • Cevap: Farklı enlemlerde yer almalarından dolayı sıcaklık farkı vardır.

3. Ekvator’a eşit uzaklıkta oldukları hâlde Porto Alegre ile Agadir arasındaki sıcaklık farkının nedeni sizce ne olabilir?

  • Cevap:

4. Aynı enlemlerde ve kıyıda yer aldıkları hâlde Penzance (Penzıs) ile Saint John’s (Sen Cans) arasındaki sıcaklık farkının nedeni sizce ne olabilir?

  • Cevap:

5. Aynı enlemlerde yer aldıkları hâlde Penzance ile Harkov arasındaki sıcaklık farkının nedeni sizce ne olabilir?

  • Cevap: Bu farkın nedeni Penzance’nin sıcak su akıntısının etkisinde olmasıdır.

6. Aynı enlemlerde yer aldıkları hâlde Winnipeg (Vinipeg) ile Saint John’s arasındaki sıcaklık farkının nedeni sizce ne olabilir?

  • Cevap:

7. Sizce sıcaklık dağılışını neler etkiliyor olabilir?

  • Cevap:

Güneş Işınlarının Düşme Açısı: Güneşten gelen ışınların düşme açısı dünyanın şekline, günlük hareket ve eğimine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sıcaklık artışları ışınların dik geldiği yerlerde fazla olurken ışınların eğik geldiği yerlerde sıcaklık değerleri azalır.
Güneşlenme süresi: Güneşlenme süresi sıcaklık dağılışını etkileyen faktörlerden biridir. Bu süre artıkça sıcaklık değeri artış gösterir.
Yükselti: Yer yüzeyinden yükseldikçe sıcaklık değerleri her 100 metrede 0,5 °C azalma gösterir iken, alçaldıkça her 100 metrede 0,5°C artış olmaktadır.
Rüzgarlar: Rüzgarlar sıcaklık dağılışına etki eden diğer faktörlerden biridir. Karadan gelen rüzgarlar yaz aylarında sıcaklığı artırır iken, kış aylarında sıcaklık değerini azaltırlar.
Atmosferdeki Nem miktarı: Atmosferdeki nem miktarı sıcaklık dağılışına etki eder. Atmosferdeki nem miktarı bir yerin fazla ısınmasını veya soğumasını önler. Doğal olarak nem sıcaklık farkını azaltır.
Kara ve denizlerin dağılışı: Aynı miktarlarda güneş enerjisi alan kara parçaları ve denizler aynı derecede ısınamazlar. Kara parçaları denizlere göre erken ısınır ve erken soğurlar. Denizlerde ise bu durum farklılık gösterir ve kara parçalarına göre geç ısınırlar geç soğurlar.
Okyanus Akıntıları: Okyanus akıntılarının oluşması, kara parçaları ve denizler üzerinden sıcaklık dağılımlarını etkiler.
Bitki Örtüsü: Yeryüzünde ki bitki örtüsü ve bu bitki örtülerinin dağılışı sıcaklık dağılışını en az etkileyen faktörlerden biridir. Ormanlık alanlarda güneş ışınları direk olarak yer kabuğuna ulaşamaz.

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 90 Cevabı

Aşağıdaki yargıların doğru ve yanlış olduklarına karar vererek bir çıkışa ulaşınız. Ulaştığınız çıkışı sınıfta söyleyiniz.

  • Cevap:

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Fersa Yayınları Sayfa 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap