Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Dünyanın Şekli ve Hareketleri Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite  Doğal Sistemler Sayfa 31, 32, 33, 34, 35, 36 Şekli ve Hareketleri  Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Şekli ve Hareketleri Cevapları

Şekli ve Hareketleri

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Sıcaklığın gün ve yıl boyunca değişmesinin nedenini Genel Ağdan yararlanarak araştırınız. Araştırma sonucunu sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Dünyanın günlük hareketi esnasında güneş görmeyen tarafları karanlık ve soğuk olurken aynı gün içinde güneş görmeye başladığında sıcaklık artar. Dünyanın güneş etrafında dönüşü esnasında güneşe uzaklığı değişim gösterir. Güneşten uzaklaştıkça sıcaklık düşer sonbahar ve kış mevsimi yaşanmaya başlanır.  aynı yıl içerisinde tekrar yakınlaşmaya başladığında sıcaklık artar ilkbahar ve yaz mevsimi yaşanır.

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı

Aşağıdaki olguları oluş nedenleri ile eşleştiriniz. Olguların yanlarındaki harfleri noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap:

Dünya’nın şeklinin sonucudur: Antalya’nın Rize’den sıcak olması
Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesinin sonucudur
Dünya’nın yörüngesinin şeklinin sonucudur: Şubat ayının 28 gün olması
Dünya’nın ekseninin yörünge düzlemine eğik olması ve Dünya’nın Güneş Etrafında dolanmasının sonucudur Yıllık sıcaklık farkının oluşması, Gece ve gündüz süresinin yıl boyunca değişmesi, Gece ve gündüzün birbirini izlemesi.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Fersa Yayınları Sayfa 31, 32, 33, 34, 35, 36 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap