Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Doğa İle İnsan Etkileşimi Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Çevre ve Toplum Sayfa 195, 196, 197, 198, 199 Doğa İle İnsan Etkileşimi Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Doğa İle İnsan Etkileşimi Cevapları

Doğa İle İnsan Etkileşimi

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 195 Cevabı

İnsanların hangi etkinlikleri sellere neden olmaktadır? Araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

  • Cevap:

➜ Sel ve taşkınların oluşmasına neden olan insan faaliyetleri
➜ Şehirlerde belediyelerin yeterli alt yapıyı sağlamıyor olması
➜ Bitki örtüsünün yok edilmesi
➜ Ormanların tahrip edilmesi ve yok edilmesi
➜ Plansız sanayileşme
➜ Plansız ve çarpık kentleşme
➜ Akarsu yataklarının yerinin ve akış yönünün değiştirilmesi
➜ Dere yataklarının yerleşime açılması

Yakın çevrenizde insanların doğal ortamda gerçekleştirdikleri değişimlerin örneklerinden birine gezi düzenleyiniz. İzlenimlerinizi, elde ettiğiniz bilgileri ve çektiğiniz fotoğrafları sınıfta sergileyiniz.

  • Cevap: Çektiğiniz fotoğrafları sınıfta paylaşabilirsiniz.

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 198 Cevabı

Aşağıdaki tabloyu örneğe uygun olarak tamamlayınız.

Cevap:

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak bu konuda nelerin yapılabileceğini sınıfta paylaşınız.

KÜRESEL ISINMAYI DURDURMAK MÜMKÜN MÜ?
Hiç vakit kaybetmeden hemen şimdi yapabileceğimiz çok şey var. Evimizde ya da iş yerimizde ne kadar enerji tüketiyoruz? Fosil yakıtları her kullandığımızda küresel ısınmaya sebep olan sera gazları salınımına ne kadar katkıda bulunuyoruz?
Kişisel çabalar yetersiz görünebilir ama hep beraber gidişatı değiştirebiliriz. Daha az enerji kullanımı ve özellikle politikacıları ikna etme konusunda hepimizin bireysel olarak göstereceği çabalar, küresel ısınmanın durdurulması için çok büyük önem taşıyor.
Evlerimizi ısıtmak ve soğutmak için enerji kullanırız. Yapacağımız ufak değişikliklerle enerji tasarrufu yapabilir, hem kesemize katkı sağlayabilir hem de karbondioksit salınımını düşürerek küresel ısınmayı durdurabiliriz. Evimizin yalıtımını iyi yapalım. Evlerdeki ısı kaçaklarını bulup önleyici tedbirler alalım. Kullandığımız odaları ısıtalım. Kullanmadığımız odaları ısıtmayalım. Geceleri panjurları, perdeleri, storları kapatalım. Elektrikli ısıtıcıları asgari düzeyde kullanalım. Kapı ve pencerelerimizi yalıtalım. Bulaşık ve çamaşır makineleri dolana kadar bekleyelim. Tasarruflu ampulleri kullanalım. Elektrikli aletleri kullanmadığımız zamanlarda kapalı olduklarından emin olalım. Bilgisayarlarımızı, müzik setlerimizi, televizyonlarımızı uyur konumda bırakmayalım. Tam olarak kapatalım. Bu aletler açık konumda oldukları kadar enerji harcarlar.
İş yerlerimizde de aydınlatma, ısınma, soğutma, bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi makineleri, vs. kullanarak küresel ısınmaya sebep oluruz. Evde yapabileceklerimiz iş yeri için de geçerlidir. Bunlara bir de çalışanların ulaşımını, uçak yolculuklarını, kâğıt kullanımlarını da eklersek iş yerlerinin küresel ısınmaya etkisinin azımsanmayacak miktarda olduğu görülür. Dolayısıyla karbon salınımını azaltma çabasında iş yerlerimiz önemli bir yere sahiptir. Kapattığımızdan emin olalım. Ofis donanımının geceleri ve hafta sonları kapalı konumda olduğundan emin olalım. Bilgisayarımızı kapalı tutalım. Bilgisayarımızı üç saatten fazla bir süre, ekranımızı otuz dakikadan fazla bir süre kullanmayacaksak kapatalım. Zaman ayarlı ısınma sistemi kullanalım. Gerektiği zaman ısınalım. Işıkları kapatalım. Kısa süreli bile olsa kullanmadığımız zamanlarda ışıkları kapatalım. Kahve-çay makinesini açık bırakmayalım. Sıcak durması için termos kullanabilirsiniz.
Karbondioksit salınımının en önemli kaynağı, kara ve hava taşıtlarının oluşturduğu ulaşım sektörüdür. Uçaklar, küresel karbondioksit miktarının %12’sini oluşturur. Yakıttan tasarruf etmek için atacağımız her adım küresel ısınmayı azaltacaktır. Toplu taşıma araçlarını tercih edelim. Özel araba kullanmak, her zaman toplu taşıma araçlarından daha pahalıdır. Arazi araçları, pikaplar, minibüsler gibi yüksek motor hacimli araçlar diğerlerine göre daha çok yakıt tüketir. Bu tip büyük araçları kullanmaktan kaçınalım.

  • Cevap: Bilgilenmek, ağaç dikmek, enerjiden tasarruf etmek, güneş enerjisi kullanmak, geri dönüşüm maddelerini verimli kullanmak.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Fersa Yayınları Sayfa 195, 196, 197, 198, 199 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap