Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Coğrafi Konum Cevapları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite  Doğal Sistemler Sayfa 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46  Coğrafi Konum Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Coğrafi Konum Cevapları

Coğrafi Konum

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

Bir yerin dünya üzerindeki konumunu ifade etmek için nelerden yararlanıldığını araştırınız. Araştırma sonucunu defterinize yazınız.

  • Cevap: Bir yerin dünya üzerindeki konumunu bilmek için bazı coğrafya ve matematik alanında bilgilere sahip olmak gerekir. Coğrafi konum için gerekli olan bilgi coğrafik tespitler ve matematikten yararlanılarak bulunmaktadır. Dünya üzerindeki konum da özel konum ve coğrafik konum olarak ikiye ayrılmaktadır. Özel konum, bir yerin kendine has özelliklerinin olduğu konumdur. Özel konumda enlem ve boylam olarak derecelerin verilmesi o yerin kendine has özelliklerinin oluşmasını sağlar. Coğrafi konum, bir yerin dünya üzerindeki alanına, yüz ölçümüne denmektedir. Bu konum sayesinde bir yerin çevresine göre şekillenmesi iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü özellikleri kazanması mümkün olmaktadır

Dünya şekli üzerinde X, Y ve Z olarak gösterilen yerlerin Dünya’nın neresinde bulunduklarını nasıl ifade edebilirsiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıfta söyleyiniz.

  • Cevap: Harita üzerinden bulundukları yerleri enlem ve boylam koordinatları üzerinden bulduğumuz sonuçları söyleyebiliriz.

9. Sınıf Fersa Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Aşağıdaki eşleştirmeyi örneğe uygun olarak tamamlayınız.

  • Cevap:

Meridyenlerin Özelliğidir – Paralellerin Özelliğidir.

➜Birer derece aralıklarla geçer:
➜ Uzunlukları Ekvator’dan kutuplara gidildikçe azalır:
➜ Sayıları 360’tır:
➜ Aralarındaki kuş uçuşu uzaklık her yerde 111 km’dir:

Meridyenlerin Özelliğidir

Sayıları 180’dir:
Her biri üzerindeki her yerde yerel saat aynıdır:
Uzunlukları birbirine eşittir:
Kutuplarda birleşirler:

 Paralellerin Özelliğidir.

Aşağıdaki soruları haritaya göre cevaplandırınız.

1. Afrika kıtası, yaklaşık olarak hangi paralel ve meridyenler arasında yer almaktadır?

  • Cevap: Afrika, 30 218 000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika’nın ardından üçüncü sırada gelir. Afrika adı bu “Pön” savaşları sırasında verilmiştir. Bu isimden önce Yunanlılar bu kıta için “Lebular Diyarı” adını kullanırdı. Afrika kuzey güney doğrultusunda Tunus Beyaz Burun (37° 22′ 20” K Paraleli) ile Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki  Ahulhas Burnu (34° 50’28” G Paraleli) arasında 8025 km boyunda. Doğu batı doğrultusunda ise; Somali’deki Ras Hafun Burnu (51° 25′ 27” D Meridyeni) ile Senegal’deki Yeşil Burun (17° 31′ 17” B Meridyeni) arasında 7 416 km genişliğindedir.

2. Amerika Kıtası’nın en kuzeyi ile en güneyi arasındaki kuş uçuşu uzaklık yaklaşık kaç km’dir?

  • Cevap: 19980 km

3. Avrupa kıtasının en batısı ile Asya kıtasının en doğusu arasındaki yerel saat farkı yaklaşık olarak ne kadardır?

  • Cevap: 10 saattir.

4. Avustralya, yaklaşık olarak hangi paralel ve meridyenler arasında yer almaktadır?

  • Cevap: 120 150 meridyenleri ile 0 ile 30 Güney paralelleri arasında bulunur.

5. Afrika kıtasının doğusu ile batısı arasındaki yerel saat farkı ne kadardır ve kuzeyi ile güneyi arasındaki kuş uçuşu uzaklık yaklaşık kaç km’dir?

  • Cevap: 3.330 km ile 4 saattir.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Fersa Yayınları Sayfa 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap