Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 1 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52

1- Yerküre üzerinde neden gerçekte var olmayan hayalî çizgilere (koordinat sistemine) ihtiyaç duyulmuştur? Açıklayınız.

  • Cevap: Hayali de olsa Dünya’da yön bulmayı kolaylaştıracak yöntemler geliştirilmelidir. Yerkürede zaman ve mekan açısından birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler zaman açısından yerel saatin uygulanması, mekan açısından konumun belirlenmesi içindir. Bu nedenle matematik ve astronomi gibi bilimlerden yararlanılmaktadır. Güneşin geliş açılarını, dünyanın güneş ve kendi ekseni etrafında dönüşü ile hesaplayarak bir koordinat sistemi oluşturulmuştur. Koordinat sistemi yerel saat ve konum belirlemek için kullanılmaktadır. Bu da uydu sistemlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması için kullanılmaktadır. Koordinat sistemi hayali olarak çizilmekte ve bilimsel bilgilerin kullanılması için bir ihtiyacı karşılamaktadır. Koordinat sistemi dünyada zamanı anlamak için de çok önemlidir.

2. Yaşadığınız evin nerede olduğunu soran birine nasıl bir açıklama yaparsınız? Belirtiniz.

  • Cevap: Ona önce mahalle adını sonra cadde adını sonra sokak adını en sonunda da oturduğumuz evin apartman ise apartman adı ve kaçıncı katta hangi numarada olduğunu sırasıyla söylerim.

3. Cep telefonundan hiç konum attınız mı? Sizce bu sistem nasıl çalışmaktadır? Açıklayınız.

  • Cevap: Attım. Bence sistem bizim olduğumuz yerin koordinatlarını karşı tarafa aynı şekilde iletmektedir. Bu şekilde o kişi sinyaller aracılığı kendisine ulaştırılan koordinatlara gitmektedir.

4. Sinemaya, tiyatroya veya bir sportif müsabakayı (futbol, basketbol vb.) izlemeye gittiğinizde ya da bir ulaşım aracıyla seyahat ettiğinizde oturacağınız yeri nasıl bulursunuz? Belirtiniz.

  • Cevap: Bizlere verilen biletler üzerinde hangi sırada hangi koltukta oturacağımız yazmaktadır. Bazen blok numarası ya da tribün adı da eklenmektedir. Bu koordinatları izleyerek gitmekteyim.

Aşağıdaki görselden yararlanarak soruları cevaplayınız.

1. Satranç tahtasındaki sütun ve satırlar, niçin harflerle ve sayılarla işaretlenmiş olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Çünkü her taşın bir hareket alanı ve yönünü önceden belirledikleri bir koordinatı var. Bundan dolayı bu şekilde numaralanmıştır. Mesela fil yan gidebilir düz gidemez gibi.

2. Aşağıdaki görselde kırmızı dörtgen içine alınan açık ve koyu renkli kalelerin yerlerini tanımlarken sizce nasıl bir yol izlenir? Açıklayınız.

  • Cevap: Siyah Kale: 1H  Fil: 5F Beyaz Kale: A8 Şeklinde tanımlanabilirler. Hangi numarada hangi harfte durduğuna göre sıralanırlar.

3. Kırmızı dörtgen içine alınan filin yerini tanımlayınız.

  • Cevap: Fil: 5F

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap