Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

Aşağıdaki soruları karikatüre göre cevaplayınız.

1. Kutup noktalarında altı ay gece altı ay gündüz yaşanması, Dünya’nın hangi özelliğinden kaynaklanmaktadır?

  • Cevap: Ekvator ile Yörünge düzlemi arasında 230 27ı ‘lık bir açı bulunmaktadır. Bir bakıma Dünya Güneş etrafında yörünge hareketini yaparken bu açı ile dönmektedir. Özetle Dünyanın Eksen Eğikliğinin bir sonucudur bu durum.

2. Karikatüre konu olan durum yani Kuzey Kutup Noktasında altı ay gündüz ve altı ay gece yaşanması hangi tarihler arasında gerçekleşir?

  • Cevap: Kuzey Yarımkürede İlkbahar, Güney Yarımkürede Sonbaharın başladığı tarihtir. 21 Mart tarihinden itibaren Kuzey Yarımkürede gündüzler, Güney Yarımkürede geceler daha uzun olmaya başlar. Kuzey Kutbu’nda 6 ay gündüzün, Güney Kutbu’nda 6 ay gecenin süreceği günlerin başlangıcıdır.

3. Karikatüre konu olan durum, günlük hayatta yaşanmakta mıdır? Araştırınız.

  • Cevap: Hayır günlü hayatta ancak Kutup Bölgelerinin uç kısımlarında yaşarsanız mümkün olur. Ama diğer yerlerde bu kadar uzun fark yoktur. Genelde bir kaç saatlik sarkmalar söz konusudur.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap