Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 26

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 26

6. Coğrafya biliminin gelişimini çeşitli dönemlerde ele almak mümkündür. Her dönemde coğrafya bilimine katkıda bulunan bilim insanları olmuştur.
Coğrafya biliminin tarihsel gelişimi düşünüldüğünde, aşağıdaki isimlerden hangisi diğerlerine göre farklı bir dönemde yaşamıştır?
A) Eratosthenes
B) Cari Ritter
C) Friedrich Ratzel
D) James Cook
E) Humboldt

  • Cevap: A

7. Doğa, Dünya’nın her yerinde aynı imkânları sunmaz. İnsanlar, yaşamını sürdürebilmek için doğanın sağladığı imkânlardan yararlanmak ve ortam koşullarıyla mücadele etmek zorundadır.
Buna göre yukarıdaki haritada taralı bölgeler ve insanların mücadele etmek zorunda kaldıkları olumsuz doğal koşulların eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
A) I
B) II
C) III
D) IV
E) V

  • Cevap: D

8. Kutuplara yakın yerlerde yaşayan insanlar, sıcaklıkların çok düşük olması nedeniyle yılın önemli bir kısmında kalın kürkler giyerler. Yıl boyunca sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu Orta Afrika’da ise insanlar ya oldukça ince kıyafetler giymekte ya da yarı çıplak yaşamaktadırlar. Mevsim kavramının belirgin olarak yaşandığı orta kuşakta ise insanlar yıl içindeki sıcaklık değişimine bağlı olarak daha fazla giysi değiştirme ihtiyacı hisseder.
Buna göre yukarıdaki haritada numaralandırılan taralı alanlardan hangisinde insanların yıl içinde daha fazla giysi değiştirme ihtiyacı hissettikleri söylenebilir?
A) I
B) II
C) III
D) IV
E) V

  • Cevap: A

9. Doğal çevre unsurlarından biri olan dağlar, iklim koşullarının uygun olmaması, tarım arazilerinin kısıtlı olması, ulaşım olanaklarının problemli olması gibi durumlarla insan yaşamı üzerinde olumsuz etkiler bırakır.
Buna göre haritada numaralandırılan taralı alanlardan hangisinde, insan yaşamı üzerinde olumsuz etkiler bırakan doğal unsur, yukarıda bahsedilenden farklıdır?
A) I
B) II
C) III
D) IV
E) V

  • Cevap: E

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap