Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103

Yukarıda 11 Ekim 2017 tarihinde Dünya üzerindeki bazı kentlerin sıcaklık değerleri verilmiştir. Aşağıdaki soruları haritadan yararlanarak cevaplayınız.

1. Sıcaklık değerleri Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe düzenli bir şekilde azalmakta mıdır? Bunun nedeni ne olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Hayır azalmamaktadır çünkü o yerin özel konumunun koşullarına mesela yeryüzü şekilleri vs. göre bazı yerler ekvatordan daha yüksek sıcaklıklara sahiptir.

2. Enlem dereceleri birbirine yakın olan kentlerin sıcaklık değerleri aynı mıdır? Şayet aynı değilse bu durumun ortaya çıkmasında hangi faktörler etkili olmuş olabilir? Belirtiniz.

  • Cevap: Hayır değildir çünkü aynı enlemde yer alsalar bile özel konum özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Rio, Santiago ve Cape Town benzer yakın enlemlerde olsalar bile sıcaklık değerleri ciddi farklılık göstermektedir.

3. Ekim ayında Kuzey ve Güney Yarım Küre’de hangi mevsim yaşanmaktadır? Sizce yaşanan mevsimin, sıcaklık değerleri üzerinde herhangi bir etkisi var mıdır? Yorumlayınız.

  • Cevap: Ekim ayında Güney Yarım kürede yaz yaşanırken Kuzey yarım kürede  ise kış mevsimi yaşanmaktadır. Bu mevsimler o yerlerdeki sıcaklık değerlerine doğrudan etki etmektedir. Mesel yazın olduğu yerler daha sıcaktır.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap