Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Gün Yayınları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 23 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları Gün Yayınları

Eratosthenes (Fotoğraf 1.1.13) (Eratosten, MÖ 276-194) adlı Yunan bilim insanı, yazdığı “Geography (Ciografi)” adlı eserinde, ilk kez coğrafya adını kullanan bilim insanı olarak tarihe geçmiştir. Bu bilim insanı, Dünya’nın çevresini ve eksen eğikliğini hesaplamıştır.
Strabon (MÖ 58-MS 21), Roma İmparatorluğu içinde yer alan birçok yeri gezmiş ve yazdığı “Geographica (Ciografika)” adlı eserinde coğrafyanın dallarından söz etmiştir.
İlk Çağ’da ün yapmış coğrafyacılardan biri de Batlamyus’tur (85-165). Batlamyus, “Geographica Hyphegesis (Ciografika Hayfecisız)” adlı eserinde çok sayıda yer adından söz etmiş ve bunların coğrafi koordinatlarını belirtmiştir. Ayrıca harita çizim yöntemleriyle ilgili bilgiler vermiştir.

Orta Çağ’da Coğrafya

Orta Çağ’da kilisenin baskısından dolayı Avrupa’da coğrafya duraklama dönemine girmiştir. Bu dönemde coğrafya bilimine İslam coğrafyacıları katkıda bulunmuştur. Mesûdî, Biruni, İdrisi, İbni Batuta ve İbni Haldun, bu bilim insanlarının başlıcalarıdır.
Mesûdî (896-956) Arap tarihçi, coğrafyacı ve gezgindir. Mesûdî, “Murûc ez-Zeheb” ve “Ma’âdin el-Cevâhir” (Altın Bozkırlar ve Cevher Madenleri) adlı eserlerinde dünya tarihi ve coğrafyasına geniş yer vermiştir. Orta Doğu, Kafkasya, Hindistan, Sri Lanka ve Çin’e seyahat etmiştir.
Biruni (Fotoğraf 1.1.14) (973-1048) matematik, astronomi, tarih ve coğrafya alanında çağının ünlü bir bilim insanıydı. Çok sayıda eser yazmış olan Biruni, eksen eğikliği ve Dünya’nın yarı çapını hesaplamıştır. Bu hesaplamalar, günümüzde hesaplanmış olan değerlere çok yakındır.
İdrisi (1099-1166), Akdeniz ülkelerini gezmiştir. Gezdiği yerlerle ilgili çok sayıda eser yazmış ve bir dünya haritası hazırlamıştır.
İbni Batuta (1304-1369), yaşadığı Fas’tan hac görevini yerine getirmek için Mekke’ye giderken Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da seyahatler yapmıştır. Hac ziyaretini gerçekleştirdikten sonra da seyahatine devam eden Batuta, topladığı bilgileri, yazdığı bir kitapta dile getirmiştir.
İbni Haldun (Fotoğraf 1.1.15) (1332-1406), birçok bilim dalıyla olduğu gibi coğrafyayla da ilgilenmiştir. Bu bilim insanı, çok tanınmış olan “Mukaddime” adlı eserini yazmıştır. Bu eserinde iklimin insan yaşamına etkisi, göçebe ve yerleşik kültürler, kır ve şehir yerleşmeleri ile geçim tarzları üzerinde durmuştur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap