Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları Gün Yayınları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 18 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları Gün Yayınları

Coğrafyanın hidrografya (sular coğrafyası) alt bölümü su küreyi inceler. Hidrografya okyanuslar, denizler (Fotoğraf 1.1.7), göller, akarsular ve yer altı sularının oluş ve dağılışını inceleyerek bunların diğer doğal sistemlere etkisini açıklar. Hidrografya, çalışmalarında oseonografya (oşinografya, okyanus bilimi), limnoloji (göl bilimi) ve potamoloji (akarsular bilimi) bilimlerinden yararlanır.

Kartografya, harita ve harita benzeri gösterimlerle iletilecek bilgileri toplama, gösterime hazır hâle getirme ve grafik işaretlerle haritada gösterme ve harita basımıyla ilgilenen teknik bilim ve sanattır.

Biyocoğrafya (canlılar coğrafyası), canlı küreyi oluşturan canlı topluluklarını inceler (Fotoğraf 1.1.8). Biyocoğrafya, canlılar ile iklim, yer şekilleri ve sular arasındaki ilişkiyi açıklar, bunların insanlarla etkileşimini ortaya koyar. Biyocoğrafya, yeryüzündeki bitki ve hayvan topluluklarının dağılışı ile bu dağılışa etkide bulunan faktörleri inceler. Bu bilim dalı, botanik (bitki bilimi) ve zooloji (hayvan bilimi) bilim dallarından yararlanır.

İnsan, var olduğu zamandan günümüze kadar geçen sürede çevresiyle etkileşimde bulunmuştur. Bu çevre, kendi dışında var olan (doğal) ve kendi oluşturduğu (kültürel) çevre olmak üzere ikiye ayrılır. Nüfusun artması, yerleşme, ekonomik ve siyasi ilişkiler insan yaşamının ayrılmaz parçalarıdır. İşte beşerî coğrafya, bu konuları incelemektedir. Beşerî coğrafya da alt dallara ayrılmaktadır. Nüfusun özellikleri, yeryüzüne dağılması ve göçler nüfus coğrafyasının inceleme alanıdır.

İnsanın belirli yerlerde yerleşim alanları kurması, yerleşmeyi etkileyen etmenler, yerleşim alanlarının dokusu ve türleri ile meskenlerde kullanılan malzemeler (Fotoğraf 1.1.9), yerleşme coğrafyasının konusudur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap