Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 2. Bölüm Ülkeler Arası Etkileşim Cevapları

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Miras Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler Sayfa 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191  Miras Etkinlik Soruları ve Cevapları

MİRAS

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı

1. Gelecekte bilişim teknolojileri alanında meydana gelebilecek değişimlerin insan hayatını kolaylaştırmadaki katkılarını yorumlayınız

 • Cevap: Teknoloji yorulmadan, dinlenmeden, hiçbir aksilik yaşamadan son sürat gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Yapay zekalar, robotlar, uçan arabalar, ışınlanmalar ve daha birçok farklı teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştıracağı kadar, insan yaşantısını da bambaşka bir noktaya taşıyacaktır. Gerçeği ile aynı şekilde tasarlanan ve tüm işlevsel özellikleri aynı şekilde olan organlar hastalıklı organların yerine nakledilecek ve böylece birçok kanser hastalığı, kalp hastalığı, organ yetmezliğine bağlı hastalıklar ile ortopedik sorunlar ortadan kaldırılmış olacak gibidir. Tabi doğanın katledilmesi, enerji açığının oluşması gibi olumsuz sonuçlar da olacaktır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

Aşağıda verilen teknolojinin hayatımıza kazandırdığı sosyal, kültürel ve ekonomik özellikleri ilgili kutucuklara işaretleyiniz.

 • Cevap

EKONOMİK – SOSYAL KÜLTÜREL

 • Belediyelerin oluşturduğu online haberleşme hatları sayesinde evsizlerin
  ve ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi:
 • Genel Ağ sayesinde e-ticaretin artması:
 • Bayramlar ve özel günlerde insanların yakınlarına toplu mesaj göndermesi:
 • Bulunulan her ortamda cep telefonu ve bilgisayar sayesinde para transferinin
  yapılabilmesi:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 181 Cevabı

Aşağıdaki dünya haritası üzerinde yer alan ülkeleri özelliklerine göre kutucuklara yerleştiriniz.

 • Cevap

Doğal Kaynak Yönünden Zengin ve Sanayileşmiş:

Doğal Kaynak Yönünden Zengin ve Sanayileşmemiş:

Doğal Kaynak Yönünden Fakir ve Sanayileşmiş:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 189 Cevabı

Gelecekte su kaynaklarının azalacağı ve sınır aşan sular sorununun giderek artacağı öngörülmektedir. Aşağıda verilen ifadelerden hangileri gelecekte meydana gelebilecek su sıkıntısının nedenlerindendir? İşaretleyiniz

 • Cevap:

Küresel iklim değişikliği ( )

Su kaynaklarının kirletilmesi ( )

Buzulların erimesi ()

Aşırı nüfus artışı ( )

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 191 Cevabı

Yıllarca iki grup arasında çatışmaların son bulması amacıyla görüşmeler yapılmış ve 2011 yılında yapılan referandumla ülke, Kuzey ve Güney Sudan olarak ayrılmıştır. Bu ayrılma sırasında gerçekleştirilen referandumda çeşitli maddeler ortaya konmuştur. Bu maddelerden günümüzdeki çatışmaların da nedeni olarak gösterilebilecek en önemli konu petrol kaynakları açısından oldukça zengin olan Abyei bölgesinin hangi tarafta kalacağı ve sınırların nasıl belirleneceğidir. Referandum sırasında taraflar bu konuda uzlaşmış gibi görünse de Çin ve ABD gibi ülkelerin giderek artan enerji ihtiyacı Sudan’a yönelik ilgiyi artırmıştır. Bu ülkeler arasındaki rekabet, Sudan’daki çatışmalara yansımakta ve yeni çatışmalara zemin hazırlamaktadır.
Afrika’nın en uzun süreli iç savaşı olan Sudan’daki Kuzey-Güney çatışmasında, sadece ikinci safhasının başladığı 1983’ten bu yana geçen sürede iki milyondan fazla kişi hayatını kaybetmiş, dört milyon kişi mülteci olarak yaşamak zorunda kalmıştır. Bu durum geçen yıllar içerisinde çatışma bölgelerindeki güç mücadelesine çevrilen gözlerin, yaşanan insanlık dramını göz ardı ettiğinin göstergesidir.

Günümüzde Sudan gibi birçok çatışma bölgesi vardır. Dünya barışının sağlanabilmesi için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi yazınız.

 • Cevap: Dünya barışı yaşanabilir ve huzurlu bir hayat için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Dünyada en önemli olan şey barıştır. Çünkü savaşlar yokluk, ölüm ve acıdan başka hiçbir şey ifade etmez.Dünyadaki savaşlar ülkelerin daha fazla çıkar ve toprak kazanma hırslarından doğmaktadır. Oysaki dünyada her devletin sınırları geçmiş tarihlerde yapılmış olan anlaşmalar ile belirlenmiştir. Herhangi bir nedenle savaş ortamının doğduğu toplumlarda öncelikli olarak oradaki halk zarar görür. Bu insanlar can ve mal kaybına uğrarlar. Dünyadaki barışın sağlanması için evrensel bir ahlakın yaygınlaşması ve dünyadaki tüm insanların hoşgörü ve anlayış içinde yaşamaları gerekmektedir.
Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap