Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 96

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 96

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı dış ticaret verilerine göre 2018 yılında Türkiye’nin dış satımı (ihracat) 167 milyar dolar iken, dış alımı (ithalat) 190 milyar dolardır. Buna göre Türkiye’nin dış ticaret hacmi 329 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ülkemezin 2018 yılında 51 milyar dolar dış ticaret açığı vardır. Bu dönemde en çok dış satım yaptığımız ülke Almanya’dır. Dış satımda bu ülkeyi Birleşik Krallık, İtalya, Irak ve ABD takip etmiştir. Dış alımda ise ilk sırada Rusya Federasyonu yer alırken bu ülkeyi Çin, Almanya, ABD ve İtalya takip etmektedir.

Turizm Sektörünün Ekonomiye Katkısı

İnsanlar, tarihin her döneminde değişik nedenlerle seyahat etmiştir. Günümüzde ise sanayinin gelişmesi, refah düzeyinin yükselmesi ve insanların dinlenme, gezme ve keşfetme ihtiyaçlarının artması turizmi daha önemli hâle getirmiştir.

Türkiye, coğrafi konumunun etkisiyle çok büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Yer şekilleri ve iklim çeşitliliği, tarihî ve kültürel değerlerin zenginliği Türkiye’de golf, dağcılık ve kültür turizmi gibi çeşitli turizm faaliyetlerinin yapılmasına imkân tanır (Görsel 3.5).

Türkiye’de turizm geliri, 2018 yılında 29,5 milyar dolardır. Ülkemizde turizm gelirlerinin en yüksek olduğu alan deniz turizmidir. Akdeniz ve Ege kıyıları deniz turizmi için caziptir (Görsel 3.6).

Sosyal ve ekonomik bir olay olarak 20. yüzyıla damgasını vuran turizmin önemini şöyle açıklayabiliriz:

• Turizm, milyonlarca insanı üretici ve tüketici olarak ilgilendirir.
• Turizm, sağladığı döviz gelirleri ile dış ticaret bilançolarının düzeltilmesini sağlayan bir faktördür.
• Turizm, ekonominin itici ve sürükleyici bir elemanıdır.
• Doğal ve kültürel çevrenin korunması ve değerlendirilmesini sağlayan bir faktördür.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!