Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 36 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36

Biyoçeşitliliğin Azalması

İklim koşullarında yaşanan hızlı değişimlerin en olumsuz etkileri canlılar üzerinde görülmeye başlamıştır. Bitki ve hayvanların uyum sağladığı yaşam alanlarındaki hızlı ve köklü değişimler, bazı canlıların yeryüzünden silinmesine neden olurken çok sayıda canlıyı neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır (Görsel 2.11). Küresel ısınma, yağış dengesizlikleri, yok olan sulak alanlar, buzulların erimesi, okyanus sularının asitleşmesi ve seviyesinin yükselmesi biyoçeşitliliğin azalışının kırılma noktalarıdır.

Bazı canlı türleri iklim değişikliğine karşı daha hassastır. Aşağıda küresel iklim değişiminin etkilerinin görüldüğü canlılara örnekler verilmiştir.

Kutup Ayıları Zor Durumda: Sıcaklıkların artması ve buzulların erimesi, sayıları 20-25 bine inen kutup ayılarının azalmasına yol açmaktadır. Kuzey Kutbu dışında kutup ayı avlarının gidebilecekleri başka bir yer de yoktur.

Deniz Kuşları Açlıkla Karşı Karşıya: Isınan okyanuslar, planktonların ve balıkların azalmasına veya yer değiştirmesine; deniz kuşlarının yuvalama alanlarındaki besinin ise azalmasına neden olmaktadır.

Mercanlar Beyazlaşıyor: Tropikal bölgelerde okyanusların ısınması ve suların yükselmesi çok sayıda balığa ev sahipliği yapan mercanların yaşamını sona erdirerek onları beyaz kayalara dönüştürmektedir (Görsel 2.12).

Kurbağalarda Yok Oluş Başladı: Sıcaklık ve nemdeki değişimlere karşı son derece duyarlı olan kurbağaların bazılarının nesli tükenirken yaşayanların üçte biri de yok olma tehlikesi altındadır.

Küresel iklim değişimi, canlıların yaşam alanlarını, fizyolojisini ve yaşamsal aktivitelerini etkileyen bir faktördür. Bazı canlıların neslinin tükenmesine bazılarının ise yaşam alanlarının değişmesine neden olmaktadır.

Küresel ısınma sonucu artan ortalama sıcaklıklar karşısında böcek türleri, sivrisinekler ve fareler çevreye kolay uyum sağlayabilme özellikleriyle küresel iklim değişiminden olumlu yönde etkilenecektir. Bu canlıların sayısının artacağı ve yaşam alanlarının genişleyeceği öngörülmektedir. Tundra bölgesinde artan sıcaklıklar bu sahalarda bitki ve hayvan türlerinin artmasına neden olacaktır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!