Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 187

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 187

5. Filistin-İsrail Sorunu: Filistin topraklan İslamiyet, Hristiyanlık ve Yahudilik dinleri için kutsal sayılan önemli mekânlara sahiptir. Bu topraklar üzerinde 1948 yılında İsrail Devleti’nin kurulması ve yayılmacı politika izlemesi günümüze kadar süren çatışmalara neden olmaktadır. İsrail-Filistin sorunu, dünyanın en uzun süren ve krizlere açık anlaşmazlıklarından biridir. 2017 yılında birçok ülkenin karşı çıkmasına rağmen ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sorunu daha da derinleştirmiştir.

6. Nijerya Sorunu: Petrol rezervinin 31 milyar varili geçtiği tahmin edilen Nijerya, zengin petrol yataklarının kontrolünü elinde bulundurmak isteyen güçler arasındaki çatışmaların merkezindedir. Batılı şirketler, hükûmetler ve bölge halkı arasında süren petrol sorunu ile yaşanan askerî darbeler neticesinde binlerce insan hayatını kaybetmiş ve yaşadığı bölgeyi terk etmiştir. Nijerya’daki petrol sorunu günümüzde de hâlâ devam etmektedir.

7. Doğu Türkistan Sorunu: Çin’in kuzeybatısında yer alan Doğu Türkistan; zengin doğal kaynakları, tarıma elverişli toprakları ve coğrafi konumu itibarıyla jeostratejik ve jeopolitik bir öneme sahiptir. Geçmişten bugüne Uygur Türklerinin anavatanı olan Doğu Türkistan, 1949’da Çin’de kurulan hükümetin kontrolü altına girmiştir. Çin, bölgeye Han Çinlilerini sistematik olarak yerleştirip Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini asimile etmek istemektedir. Bu durum bölgeyi bir çatışma merkezi hâline getirmiştir. Günümüzde de devam eden Doğu Türkistan’daki etnik çatışmalar, binlerce sivilin hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır.

8. Venezuela Sorunu: Venezuela, 1958’den bu yana yaşanan siyasal istikrarsızlık, ekonomik krizler ve dış politikadaki yanlış tutumlar nedeniyle bir çatışma bölgesi hâlini almıştır. Dünyanın petrol rezervlerince en zengin ülkelerinden biri olan Venezuela’da yıllardır petrole bağımlı olarak işleyen ekonomi, petrol fiyatlarının düşmesiyle önemli dar boğazlara girmiştir. Tüm bu sorunlar, hükûmet ve muhalefet arasında sürekli bir gerginliğe yol açmış ve bu durumun halka yansımaları ağır olmuştur. Venezuela’daki ekonomik ve siyasal kriz günümüzde de devam etmektedir.

9. Suriye Krizi: 2011 yılında çatışmaların başladığı Suriye’deki karışıklık günümüze kadar artarak devam etmiştir. Çatışmalarda 500 binden fazla Suriyeli hayatını kaybetmiş, 6 milyon civarında kişi ülke içinde yerlerinden edilmiş, 5 milyona yakın Suriyeli komşu ve diğer ülkelere sığınmıştır.

10. Azerbaycan-Ermenistan Çatışması: Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ bölgesinin Ermenistan tarafından işgal edilmesi iki ülke arasında sıcak çatışmaların yaşanmasına neden olmuştu. Bu çatışmalar sonrasında Azerbaycan topraklarının yaklaşık %20’si Ermenistan işgaline uğramıştı. Çatışmalardan yaklaşık 1 milyon Azerbaycan vatandaşı etkilenmişti. İki ülke arasında 2020 yılında yaşanan savaş sonucunda Azerbaycan galip gelerek işgal altındaki topraklarının bir kısmını geri almıştır. İki ülke arasındaki gerginlik günümüzde devam etmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!