Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Türkiye’nin Nüfus Projeksiyonları Cevapları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 2. Ünite Beşeri Sistemler Sayfa 59, 60, 61, 62 Türkiye’nin Nüfus Projeksiyonları Etkinlik Soruları ve Cevapları

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Türkiye’nin Nüfus Projeksiyonları Cevapları

Türkiye’nin Nüfus Projeksiyonları

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 59 Cevabı

Türkiye nüfusunun geleceğiyle ilgili bilgilerin nasıl elde edildiğini ve bu bilgilerin nerelerde kullanıldığını araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Nüfus araştırmaları, çeşitli sebeplerle yapılmaktadır. Türkiye’de nüfusun geleceğiyle ilgili bilgiler daha önce yapılan nüfus araştırmalarına göre yapılmaktadır. Nüfusun planlaması yapılırken nüfusun yaş ortalamaları geçmiş yıllardaki durumu ve artış hızları analiz edilmektedir. Bu bilgilere bakılarak nüfus ve aile planlaması yapılmaktadır. Türkiye nüfusunun geleceğiyle ilgili bilgilerin geçmişte yapılan nüfus araştırmaları sayesinde yapılması ve ortaya konması söz konusu olmaktadır. Nüfus araştırmaları sayesinde on ya da yirmi yıllık nüfus planlamaları da yapılmaktadır. Bu bakımdan sosyal, siyasal, kültürel alanlarla da planlamalar yapılmaktadır. Uzun vadeli yatırımların nüfusa göre yapılması söz konusu olmaktadır.

Sizce gelecekte nüfus artış hızımız nasıl değişecektir?

  • Cevap: Nüfus artış hızı yıllar itibari ile düşse de, 2050’ye gelindiğinde kıtayı da, dünyayı da tehdit eder hale geliyor. Afrika kıtasına 2030 yılına kadar 500 milyon, 2050 yılına kadar 1.3 milyar insan daha eklenecek. 2100 yılına gelindiğinde yaşlı kıtanın nüfusu 4.4 milyara ulaşacak. 2100 yılında dünya nüfusunun yüzde 40’ı Afrika’da yaşayacak. Kıtada bazı ülkelerde 2100 yılına gelindiğinde nüfus beşe katlanacak.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı

Türkiye nüfusunun azalması ve yaşlı nüfus oranının artması, Türkiye açısından ne tür sorunlar ortaya çıkaracaktır? Bu konudaki düşüncelerinizi 50 sözcüğü geçmeyecek bir metin hâline getiriniz. Metni, sınıfta okuduktan sonra ürün dosyanızda saklayınız.

  • Cevap: Gelişmiş ülkelerde nüfus artış oranları azdır. Bu ülkelerde nüfus artış oranları % 0 -1 arasında bulunmaktadır. Genç nüfus bu ülkelerde az olup yaşlı nüfus artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde 65 yaş üstündeki nüfus 150 milyondan fazladır. Bu sayı önümüzdeki yıllarda sürekli artacaktır. Çünkü tüm dünyada ortalama ömür uzamaktadır. Bu sorun gelişmekte olan ülkelerde de öne çıkacak önemli bir sorun olacaktır.
Nüfus artışı hızının az olması;
A. Nüfus sayısı azalır.
B. Yaşlı nüfus artarak, nüfus dinamik özelliğini yitirir.
C. İş gücü Azalması veya sıkıntısı başlar.
D. Ülkenin geleceği tehlikeye girer.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 59, 60, 61, 62 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap