Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İlk Uygarlıklar Cevapları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 3. Ünite Bölgeler ve Ülkeler Sayfa 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196,197, 198 İlk Uygarlıklar Etkinlik Soruları ve Cevapları

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı İlk Uygarlıklar Cevapları

İlk Uygarlıklar

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 197 Cevabı

Anadolu’da yaşamış olan ilk uygarlıkların yerleştikleri yerler ve geçim kaynaklarıyla ilgili araştırma yapınız. Araştırma sonucunuzu sınıfta sununuz.

  • Cevap: Anadolu coğrafyasında tarih boyunca birçok medeniyet kurulmuştur. Bazı medeniyetler aynı tarihlerde komşu olurken bazıları da zaman içinde peşi sıra olarak kurulmuştur. Anadolu, Medeniyetler Beşiği olarak bilinmektedir. Birçok devlete, millete ve medeniyete ev sahipliği yapması coğrafyayı çok özel kılmaktadır. Bu Coğrafyada kurulmuş uygarlıkların geçim kaynakları olarak hayvancılık madencilik ve en önemlisi tarım gelmektedir.

Hititler (M.Ö. 2000 – 1190)
➜ Kafkaslardan gelerek Kızılırmak çevresine yerleşmişlerdir.

Frigyalılar (M.Ö. 1200 – 676)
➜ İç Anadolu civarında kurulan bir uygarlıktır.
➜ Uygarlığın merkezi şimdiki Ankara olan Gordion olmuştur.

Lidyalılar (M.Ö. 1200 – 546)
➜ Hititler ve Frigyalılar egemenliği altında bir müddet bulunmuşlardır.
➜ Anadolu’nun batısında Gediz ve Menderes kıyılarında kurulmuştur.

Urartular (M.Ö. 800 – 500)
➜ Doğu Anadolu civarında kurulan uygarlıklar arasında yer almaktadır.
➜ Başkentleri Tuşpa olarak da bilinen Van vilayetidir.

İlk uygarlıkların kurulduğu dönemde yaşamış olsaydınız, dünya genelinde yaşam alanı olarak nereleri seçerdiniz? Neden? Aşağıdaki noktalı yere bu konudaki düşüncelerinizi açıklayan ve 50 sözcüğü geçmeyecek bir metin yazınız.

  • Cevap: Anadolu’da Ege Bölgesi’ni seçerdim. Çünkü hem doğal kaynakların güzelliği hem de yeraltı kaynaklarının zenginliği dolayısı ile mutlu ve zengin yaşama imkanına sahip oldurdum. Bunların yanında ulaşımın kolay olması Egenin stratejik bakımdan önemli yerleşim bölgeleri ile yapılacak ticaret için jeopolitik konumundan dolayı Egeyi seçerdim.

Sizce insanlar, göçebe yaşamdan yerleşik yaşama neden geçtiler?

  • Cevap: İnsan; yeryüzüne gelişinden günümüze kadar hayatını uzun bir süre avcılık, balıkçılık ve yiyecek toplayıcılığına dayanan bir hayat tarzı ile sürdürmüştür. Daha sonra, hayvan ve bitki türlerini ehlîleştirerek yerleşik bir hayat tarzına geçmiş ve bu hayat tarzı uygarlığın bugünkü aşamaya ulaşıncaya kadar değişerek ve gelişerek devam etmiştir. İnsan avcılık, toplayıcılık, göçebelik, çiftçilik şeklinde birbirinden ayrı düşünülen yaşam tarzları şeklinde öğrenerek yaşamış ve bu yaşam şekillerini birini öğrenince eski bildiğini terk etmemiştir. Yeni öğrendiklerini ve eski bildiklerini hep yeni nesillere aktararak hayatını devam ettirmiştir.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 198 Cevabı

Aşağıdaki ifadelerin doğru veya yanlışlığını belirleyerek bir çıkışa ulaşınız. Ulaştığınız çıkışı belirtiniz.

  • Cevap: Ç-2 çıkışına ulaştım.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196,197, 198 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap