Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Doğal Kaynakların Farklı Kullanımı Cevapları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 4. Ünite Çevre ve Toplum Sayfa 254, 255, 256, 257, 258, 259 Doğal Kaynakların Farklı Kullanımı Etkinlik Soruları ve Cevapları

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Doğal Kaynakların Farklı Kullanımı Cevapları

Doğal Kaynakların Farklı Kullanımı

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 254 Cevabı

Doğal kaynak kullanımında çevreye daha az zarar vermek için neler yapılmalıdır? Araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: İleri düzeyde teknoloji ve masraf gerektiren tedbirler alınırsa doğal kaynakların kullanımında çevreye daha az zarar verilmiş olunur. Mesela kaynakları kullanırken Yaşlı ve kurumaya yüz tutmuş ağaçlar kesilebilir. Fosil yakıtlar yakılması sonucu ortaya çıkan atıkların zararını en aza indirmek için bacalara filtre takılabilir. Çevre dostu enerji kaynakları (güneş, su, rüzgar) tercih edilebilir.

Sizce, teknolojik olarak gelişmiş ülkeler mi, az gelişmiş ülkeler mi doğal kaynak kullanımı sırasında çevreye daha çok zarar vermektedir?

  • Cevap: Bilim ve tekniğin gelişmesi, teknolojinin de gelişmesi anlamına gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi çevrenin daha az zarar görmesi anlamına gelir. İlerleyen teknik sayesinde çevrenin korunması ön plana çıkarılmakta ve buna uygun teknik cihazlar geliştirilmektedir. Bu nedenlerle teknolojik olarak gelişmiş olan ülkeler, az gelişmiş olan ülkelere göre doğal kaynak kullanımı sırasında çevreye daha az zarar vermektedir. Az gelişmiş ülkelerde tekniğin geri olması istenmeyen sonuçların yaşanmasına ve çevrenin kirlenmesine neden olur. Bu kirlilikler de önüne geçilemeyen çevre kirlilikleri olarak çevre sorunları oluşturur.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 256 Cevabı

Aşağıdaki kutularda  verilen ifadelerin doğru veya yanlış olduklarını belirleyerek bir çıkışa ulaşınız. Ulaştığınız çıkışı belirtiniz.

  • Cevap: Ç -2. Çıkıştır.

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 259 Cevabı

Yaşadığınız çevreye bir organize sanayi bölgesi kurulacağını düşününüz. Bu bölgenin kuruluş yeri için nereyi, neden seçerdiniz? Bu seçiminizde nelere dikkat ederdiniz? Bu konuları içeren ve 50 sözcüğü geçmeyen bir metin hazırlayınız.
Hazırladığınız metni sınıfta sunduktan sonra ürün dosyanızda saklayınız.

  • Cevap: Ben olsam hem enerji kaynaklarına hem de ham maddeye  yakın yere kurardım. Böylece masraflar aza inmiş olurdu. Bunun yanında ulaşımın da çıkacak ürünlerin verilecek hizmetlerin de daha iyi olması için ulaşım imkanlarının gelişmiş olacağı bir yer seçmek mantıklı olurdu.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 254, 255, 256, 257, 258, 259 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap