Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 251 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 251 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 251 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 251 Cevabı

Çevre kirliliğiyle ilgili şimdiye kadar öğrendiğiniz bilgileri kullanarak aşağıdaki tabloyu örneklerdeki gibi doldurunuz.

  • Cevap:
  • Su Kirliliği: İnsanların gölleri, akarsuları yok etmesi, kurutması ve de kirletmesi, denizleri mahvetmesi
  • İnsanlar içme suyundaki bakterilerden dolayı hastalanmaktadır. Temizlikten mahrum kalmaktadır.
    Toprak Kirliliği: Toprağa çöpleri gömmektedir. Yaptıkları deneyler ve de savaşlar yüzünden toprak hızla kirlenmektedir. İnsanların tarım arazileri azalmakta ve toprak verimsizleşmektedir.
    Besin Kirliliği: İnsanların yiyeceklerinde suni gübreler ve gdo maddeleri kullanılmakta. İnsanlar kanser olmakta sağlıklarını kaybetmekte hastalanmaktadır. Besinlerin protein değeri düşmektedir.
  • Los Angeles Tipi Hava Kirliliği: Los Angeles tipi hava kirlenmesi: Bu tip kirlenmede ise dumandan çok gazlarabağlı bir kirlilik artımı görülür. Los Angeles Okyanus kıyısındadır ve etrafı dağlarla çevrili olan bu kent C biçiminde bir çanakta yer almaktadır. Otomobil trafiği yoğundur.Okyanustan gelen sisi, otomobil egzoz gazlarıyla karışımı sonucu smog oluşmaktadır. Buna rafineri gazları da Los Angeles tipi hava kirlenmesine katkı yapmaktadır. 
  • Elektromanyetik Kirlilik: Londra tipi hava kirlenmesi: Londra tipi kömür ve petrol yanma ürünlerinin sislekarışmasıyla oluşan kirliliği tanımlamaktadır. İngilizcede sis ve duman sözcüklerinin birer hecesi alınarak SMOG terimi türetilmiştir, SMOG sis ve duman karışımıdır vekenti battaniye gibi örter. Bu tip kirlenmede kükürt dioksit birikimi ve sülfürik asit yoğunlaşması görülür. 

Sınıf arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizle ya da ailenizle birlikte yakın çevrenizde bulunan bir atık alanına veya varsa atık değerlendirme tesisine gezi düzenleyiniz. Gittiğiniz yer atık alanıysa bu atıkların çevrede ne tür kirliliklere neden olduğunu ve insanlara olan etkisini tespit ediniz. Gittiğiniz yer bir atık değerlendirme tesisi ise bu tesisin nasıl işlediğini, atıkları doğaya zarar vermeden nasıl dönüştürdüğünü araştırınız. Fotoğraf makineniz varsa bu alanın ya da tesisin fotoğraflarını da çekiniz. Gözlemlerinizi bir rapor hâline getirip ürün dosyanıza yerleştiriniz. Gezi öncesinde, sırasında ve sonrasında yapmanız gerekenlerle ilgili size yardımcı olacak kontrol listesi sayfa 38’de verilmiştir. Buna benzer bir kontrol listesi oluşturmayı unutmayınız.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap