Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 245 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 245 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 245 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 245 Cevabı

Küresel çevre sorunlarının oluşum ve yayılma süreçleri ile bu sorunların yarattığı küresel etkilerle ilgili şimdiye kadar öğrendiğiniz bilgileri kullanarak aşağıdaki tabloyu örnekteki gibi doldurunuz.

  • Cevap:

Küresel ısınma: İnsanlar tarafından salınan sera gazları

İnsanların doğaya verdikleri tahribat ormanların yok edilmesi

Bu zarardan dolayı dünyada ısı derecesi artmakta ve buzullar erimektedir.

Ozon seyrelmesi: 

1. Kloroflorokarbon (CFC) gazları

2. Hidrokloroflorokarbon (HCFC) gazları

Buzdolabı, klima, sprey, deodorant gibi ürünlerde bulunmaktadır.

3. Halonlar

Yangın söndürücü içerisinde, yangın söndürücü olarak kullanılan gazlardır. Yapısında halojen gazlar (Flor, klor, brom, iyot) bulunur.

4. Karbontetraklorit

Böcek öldürücü ve tarımsal dezenfektan olarak kullanılmaktadır
Asit Yağmuru: İnsanların tükettiği fosil yakıtların (petrol, kömür, odun, doğal gaz) yanması sırasında havaya kükürt dioksit, karbon dioksit ve azot dioksit içeren zehirli gazlar yayılır. Bu gazlar havadaki su buharıyla tepkimeye girerek sülfürik asit, karbonik asit ve nitrik asit gibi bileşiklere dönüşürler. Bu asidik bileşiklerin yağmur, çiy, kar ve dolu olarak yeryüzüne ulaşmasına asit yağmuru denir.
Orman tahribi ve yangınlar: İnsanların binalar oteller yapmak için ormanları tahrip etmesi, İnsanların bilinçsizce yaptıkları ağaç kesimleri, dünyanın çölleşmesine oksijen miktarının azalmasına neden olmaktadır.
Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap