Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevabı

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Oğuz KIRDAR tarafından 283 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY tarafından yapılmış.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 236 Cevabı

1. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak hangi çevre sorunları ortaya çıkmıştır? Araştırınız.

  • Cevap: Teknolojik gelişmeler teknik kolaylıklar sağladığı gibi çevreye de zararlar verebilir. Teknolojik gelişmeler insanların hayatlarını kolaylaştırmak için vardır. Amacının dışında kullanılan her şey zarara neden olur. Teknolojinin amacının dışında kullanılması da birçok yönden zarara neden olur. Bunların arasında çevreye olan zararlar da bulunmaktadır.Teknolojik gelişmeler olarak üretilen motorlar çevreye zarar vermektedir. Çevreye zarar veren motorlar, küresel ısınmaya neden olmaktadır. Küresel ısınma, atmosfere sera gazının salınması nedeniyle meydana gelir. Karbon salınımı da buna neden olmaktadır. Endüstriyel gelişmeler sanayi alanlarında teknoloji ne kadar gelişse de çevrenin kirlenmesi engellenemez.

    Bir diğeri ise gürültü kirliliği alanında yaşanan çevre sorunlarıdır. Araçların gürültülü çalışması, inşaatlarda çalışan makinelerin gürültülü çalışması, ses sistemleri nedeniyle yüksek sesle müzik dinlemek gibi durumlar çevre sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır.

    Toprak kirliliği bakımından da geliştirilen tarım teknolojileri, toprağa zarar vermektedir. Toprağın özellikleri kaybolmaktadır. Bu nedenle bitkiler ve hayvanlar hayati olarak etkilenmekte ve doğal bitki örtüsü bozulmakta, besin zinciri de zarar görmektedir.

    Su kirliliği olarak da gemilerde kullanılan teknolojilerin denizlere zarar vermesi, yakıtların doğaya karışması gibi durumlar çevre sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Çevre sorunları bu şekilde canlılara da zarar vermektedir.

2. Yaşadığınız yerde hava, toprak ya da su kirliliği yaşanıyor mu? Nedenlerini araştırınız.

  • Cevap: Çevre sorunları günümüzde en çok yaşanan sorunlardır. Çevre sorunları daha çok çevre kirlilikleri şeklinde oluşmaktadır. Çevre kirlilikleri, hava, toprak, su kirliliği şeklinde meydana gelmektedir. Çevre kirlilikleri genelde beşeri etkenler nedeniyle meydana gelmektedir.Hava kirliliği, sanayi faaliyetlerinin yapılması, ulaşım sorunlarının yaşanması, gaz atıkların artması nedeniyle meydana gelen bir kirliliktir. Toprak kirliliği tarımda yanlış ilaçlama, yanlış gübreleme şeklinde meydana gelmektedir. Su kirliliği yaşanan gemi kazalarından sızan maddelerin denizlerde atık oluşturması su kirliliğine neden olmaktadır. Kirlilikler gün geçtikçe artmaktadır. Kirliliklerin azaltılmasında insanlara önemli sorumluluklar düşmektedir. İnsanların çevreye karşı sorumluluk sahibi olması gerekmektedir.
Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap